Raport Białoruś

Białoruś: Rosja tworzy bazę wojskową w Lidzie, blisko polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 17:13
Pierwsza tworzona na terytorium Białorusi rosyjska baza lotnicza będzie się znajdować w Lidzie i podejmie działalność jeszcze w tym roku - poinformował w środę dowódca sił powietrznych Rosji, generał Wiktor Bondariew.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Według niego będą tam stacjonować myśliwce Su-27SM3. Wcześniej jako ewentualną lokalizację bazy wymieniano Baranowicze.
- Utworzenie rosyjskiej bazy lotniczej to rezultat międzyrządowego porozumienia o wzmocnieniu wojskowego komponentu Państwa Związkowego (Rosji i Białorusi), które jesteśmy zobowiązani realizować. Jako uczestniczka Państwa Związkowego Rosja jest zobowiązana sformować i posiadać tam bazę lotniczą - powiedział dziennikarzom Bondariew.
Jak zaznaczył, baza będzie ważnym elementem systemu strategicznej obrony Państwa Związkowego, zapewniając ochronę przestrzeni powietrznej Białorusi.
Generał dodał, iż na lotnisku w Lidzie nie trzeba stawiać jakichkolwiek obiektów na potrzeby bazy, gdyż "wszystko tam jest". - Baza zacznie funkcjonować za kilka miesięcy, już w tym roku, będą w niej stacjonować zmodyfikowane myśliwce Su-27SM3 - powiedział Bondariew.
W kwietniu 1997 roku Mińsk utworzył z Moskwą Związek Białorusi i Rosji (ZBiR), a w 1999 roku podpisano traktat o przekształceniu ZBiR w Państwo Związkowe Rosji i Białorusi.

Lida znajduje się około 100-120 km od granicy polsko-białoruskiej.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

/

Google Maps

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka: rosyjska baza na Białorusi nieprzesądzona

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 06:50
To tylko zabrzmiało jak baza - oświadczył Aleksander Łukaszenka pytany o rosyjską bazę lotniczą na Białorusi. Jej powstanie zapowiedział podczas spotkania z Łukaszenką, kilka dni temu, minister obrony Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi ma być rosyjska baza. A potem broń jądrowa?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 11:50
- Niewykluczone, że na terytorium Białorusi wróci broń jądrowa – uważa autor artykułu w ”Deutsche Welle”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ławrow o rosyjskiej bazie na Białorusi: nie ma powodu do obaw

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 20:23
Szef MSZ Siergiej Ławrow stwierdził, że zachodni partnerzy Rosji nie powinni się obawiać nowej bazy, którą Rosja buduje na Białorusi. Szef polskiego MSZ uważa jednak inaczej. Ławrow stwierdził też, że to już dawno postanowione, że Rosja i Białoruś tworzą wspólną przestrzeń wojskową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja w czerwcu określi lokalizację bazy na Białorusi. Łukaszenka: armie Rosji i Białorusi to jedność

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 21:00
Do końca czerwca ma zostać wybrane lotnisko, na którym zostanie rozmieszczona rosyjska baza lotnicza na Białorusi. Powiedział o tym w środę w Mińsku minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manewry Rosji i Białorusi Zapad: również w Brześciu, blisko polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 13:04
Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe. Manewry "Zapad-2013” czyli „Zachód-2013” odbędą się w dniach od 20 do 26 września. Dowodzić nimi będzie minister obrony Białorusi wraz z szefem sztabu generalnego rosyjskiej armii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska baza na Białorusi: ograniczenie suwerenności, Waterloo Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 13:00
Rosja będzie teraz mogła wciągnąć Białoruś w wojnę wbrew jej woli i wbrew białoruskim interesom narodowym – komentuje białoruski analityk Waler Karbalewicz. Zaznacza, że taka decyzja świadczy o poważnym osłabieniu Łukaszenki.
rozwiń zwiń