X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Szefowie MSZ Polski i Szwecji: Partnerstwo Wschodnie się opłaca

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 14:45
Szefowie dyplomacji Polski i Szwecji, Radosław Sikorski i Carl Bildt, we wspólnym artykule zamieszczonym m.in. na Ukrainie, Białorusi i w Mołdawii przekonywali kraje Partnerstwa Wschodniego przed szczytem w Wilnie, że integracja z UE przynosi istotne korzyści.
O swojej decyzji Radosław Sikorski poinformował na Twitterze. Zdecydowałem, że nie będę kandydował w nadchodzących wyborach parlamentarnych (...) - napisał.
O swojej decyzji Radosław Sikorski poinformował na Twitterze. "Zdecydowałem, że nie będę kandydował w nadchodzących wyborach parlamentarnych (...)" - napisał. Foto: Flickr/MSZ

Zapowiedzieli też, że albo oni osobiście, albo inni przedstawiciele ministerstw spraw zagranicznych Polski i Szwecji odwiedzą przed listopadowym szczytem wszystkie stolice Partnerstwa Wschodniego.

Artykuł "Na drodze do pełnej Europy" ukazał się m.in. w niezależnych gazetach internetowych "Ukrainska Prawda" i "Biełorusskije Nowosti" oraz w mołdawskim wydaniu dziennika "Adevarul" przed wspólną wizytą obu szefów dyplomacji w Kiszyniowie, Kijowie i Tbilisi.

Ministrowie przypominają w nim, że na wiosnę 2008 r. ich kraje rozpoczęły prace nad Partnerstwem Wschodnim, "które w zamyśle miało stanowić bardziej ambitną strategię Unii Europejskiej wobec sześciu państw Europy Wschodniej, dążących do zacieśnienia stosunków z Unią".

Zapowiedź wizyt w krajach Partnerstwa Wschodniego

- Dzisiaj - pięć lat później oraz w przededniu trzeciego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - wyruszamy w podróż, podczas której my lub nasi przedstawiciele odwiedzimy stolice państw Partnerstwa Wschodniego: Kiszyniów, Kijów, Tbilisi, Baku, Erywań i Mińsk - piszą szefowie dyplomacji. Trzeba przy tym podkreślić, że według przedstawiciela ambasady polskiej w Mińsku słowa o wizycie na Białorusi są pomyłką. Taką informację uzyskał w placówce niezależny białoruski portal ”Nasza Niwa”.

Szefowie MSZ zapowiadają, że podczas tych wizyt opowiedzą o tym, co już zostało osiągnięte, oraz o tym, co należy zrobić w celu pełnej realizacji programu Partnerstwa Wschodniego. Według nich przede wszystkim niezbędne jest "zaangażowanie na rzecz wspólnych wartości" w krajach uczestniczących w PW oraz wspólne wysiłki wszystkich grup społeczeństwa. "Autentyczna transformacja nastąpi tylko w krajach, które opowiedzą się za przeprowadzeniem zmian" - podkreślili.

Białoruś powinna uwolnić więźniów politycznych

Wezwali Białoruś do zwolnienia więźniów politycznych, a innych partnerów do "odżegnania się od selektywnej sprawiedliwości". Zaznaczyli, że oczekują od Ukrainy "decydującego kroku, który pozwoli UE na podpisanie umowy stowarzyszeniowej w Wilnie".

- Ponieważ często gościmy w Europie Wschodniej, zdajemy sobie sprawę z faktu, że niektóre z tych działań mogą być trudne. Spełnienie postulatów Unii Europejskiej może się wiązać z wyrzeczeniami, a dla niektórych nawet ze stratami. Jesteśmy jednak głęboko przekonani, że korzyści są większe i że warto podjąć ten wysiłek - napisali Sikorski i Bildt.

Argumentowali, że wszystkie badania oraz zdobyte doświadczenie przemawiają na korzyść UE i świadczą o ekonomicznych korzyściach w długoterminowej perspektywie.

- Ściślejsza integracja z Unią posłuży jako kotwica reform. Dostosowywanie prawodawstwa do dorobku prawnego UE może być źródłem frustracji, ale przykłady kolejnych krajów dowodzą, że proces ten przyczynia się do zwiększania dobrobytu, podnoszenia dochodów i poprawy warunków życia zwykłych obywateli - przekonywali obaj politycy, obiecując przy tym wsparcie finansowe, które będzie tym większe, im głębsze reformy zostaną przeprowadzone w danym państwie.

Wszystkie państwa Partnerstwa Wschodniego "muszą zrozumieć, że decyzja o ich przyszłości zostanie podjęta na miejscu, nie zaś w Warszawie, Sztokholmie czy Brukseli. (...) Czynnikiem, który w ostatecznym rozrachunku zdeterminuje intensywność ich stosunków z UE będzie skala ich zaangażowania" - zaznaczyli dyplomaci. "Dlatego im bardziej przekonywająca będzie agenda europejskich reform i im bardziej ambitna ścieżka integracji europejskiej, tym bardziej realistyczna stanie się nasza wizja pełnej i wolnej Europy" - zakończyli ministrowie.

PAP/in./agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka dostał zaproszenie na szczyt w Wilnie. Bez nazwiska?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 13:32
Aleksander Łukaszenka podejmie decyzję o ewentualnym udziale białoruskiej delegacji w listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie – twierdzi białoruskie MSZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film ”Żywie Biełaruś” pokazano w Parlamencie Europejskim

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 20:30
W Brukseli w siedzibie Parlamentu Europejskiego odbył się pokaz filmu o współczesnej Białorusi i walce o wolność w tym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lider białoruskiej "Wiasny": nie spodziewam się wyzwolenia więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 23:59
Władze Białorusi nie mają motywacji, by uwolnić więźniów politycznych. Sytuacja na Białorusi jest trudna. Wprowadzono przepisy represyjne wobec społeczeństwa obywatelskiego. Nasza "Wiasna" działa pod ciągłą presją – mówi Polskiemu Radiu obrońca praw człowieka Walancin Stefanowicz.
rozwiń zwiń