Raport Białoruś

Mińsk: uczestnicy akcji przedwyborczych wzywani na milicję

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2015 16:05
Liderzy i działacze opozycji, którzy brali udział w manifestacjach przedwyborczych, otrzymują teraz wezwania do sądu.
Biało-czerwono-biała flaga - tradycyjne barwy niezależnej Białorusi
Biało-czerwono-biała flaga - tradycyjne barwy niezależnej BiałorusiFoto: PolskieRadio.pl

Opozycjoniści są wzywani w związku z manifestacją 10 października i spontaniczną akcją po wyborach 11 października. Wezwania do sądu otrzymali m.in. były opozycyjny kandydat na prezydenta Białorusi, pisarz i poeta Uładzimir Niaklaleju (telefonicznie) i przewodniczący Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka. Terminy rozpraw zapewne jeszcze nie są wyznaczone.

Spośród osób, które zebrały się na pokojowym proteście w centrum Mińska wieczorem 11 października, na milicję wezwani zostali m.in. Leanid Kułakou. – Wezwano też Alesia Makajewa, Mikołaja Kołasa, Alesia Rybaczenkę, Marię Kasjan, Wolhę Mikałajczyk, szukają Maksima Winarskiego – powiedział Kułakou.

Grupa działaczy opozycji niedawno została skazana za wcześniejsze demonstracje na grzywny, bardzo duże w relacji do białoruskich zarobków. 22 października odbędzie się rozprawa odwoławcza Anatola Labiedźki w związku z karą finansową za akcję 30 września.

Karę za niecenzuralne słownictwo na akcji 11 października dodał Artur Żuk. Milicja spisała także protokół na Adama Hlobusa, znanego mińskiego literata.

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: znanych liderów opozycji ukarano grzywnami za pikiety

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 15:45
Czterech znanych opozycjonistów białoruskich, w tym byli kandydaci na prezydenta z 2010 r. Mikoła Statkiewicz i Uładzimir Niaklajeu, a także lider Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka, zostało w środę ukaranych wysokimi grzywnami za organizowanie pikiet bez zezwolenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: liderzy opozycji ukarani wysokimi grzywnami za protest przeciw rosyjskim bazom

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 19:06
Białoruscy opozycjoniści znów zostali ukarani za organizację protestu. Tym razem sąd w Mińsku skazał na kary grzywny opozycyjnych aktywistów za udział 4 października w niedozwolonym wiecu przeciwko planom stworzenia rosyjskiej bazy na Białorusi. Sądzono co najmniej siedem osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka ogłoszony zwycięzcą wyborów. Liderzy opozycji apelują o ich nieuznawanie

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 09:30
Nie było niespodzianki – według Centralnej Komisji Wyborczej Aleksander Łukaszenka wgrał wybory i zdobył ponad 83 procent głosów. Wieczorem w centrum Mińska zebrał się spontanicznie mityng przeciw fałszerstwom wyborczym. Wołano "Żywie Biełaruś”, "Sława Ukrainie”. Do protestujących przyjechała milicja. Liderzy opozycji zaapelowali do Zachodu o nieuznawanie wyborów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: grzywny dla kibiców za koszulki z Pogonią

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 06:00
Sąd w Borysowie skazał na kary grzywny trzech kibiców, którzy mieli na sobie koszulki z herbem Pogoni podczas meczu z Macedonią. Środowisko kibiców często gości na łamach niezależnej prasy białoruskiej z powodu licznych akcji solidarności z Ukrainą.
rozwiń zwiń