X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: grzywny dla kibiców za koszulki z Pogonią

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 06:00
Sąd w Borysowie skazał na kary grzywny trzech kibiców, którzy mieli na sobie koszulki z herbem Pogoni podczas meczu z Macedonią. Środowisko kibiców często gości na łamach niezależnej prasy białoruskiej z powodu licznych akcji solidarności z Ukrainą.
Biało-czerwono-biała flaga - tradycyjne barwy niezależnej Białorusi
Biało-czerwono-biała flaga - tradycyjne barwy niezależnej BiałorusiFoto: PolskieRadio.pl

Trzech kibiców z nieformalnego klubu „B-12” ukarano we wtorek 14 października grzywnami wysokości 1,8 mln rubli białoruskich (ok. 400 zł) po poniedziałkowym meczu piłkarskim Białoruś-Macedonia w Borysowie (70 km na pn. wschód od Mińska). Uznano ich za winnych drobnego chuligaństwa i niepodporządkowania się poleceniom funkcjonariuszy na służbie.

Kibice twierdzą, że zatrzymano ich za koszulki z Pogonią, który była herbem Białorusi, zanim z inicjatywy Aleksandra Łukaszenki przeprowadzono w 1995 r. referendum zmieniające herb i biało-czerwono-białą flagę na symbole narodowe niemal identyczne z radzieckimi.

Herb Pogoni Historyczny herb Białorusi - Pogoń

Obrońca praw człowieka Uładzimir Łabkowicz nazwał zatrzymanie kibiców bezprawnym, a sprawę przeciwko nim uznał za sfabrykowaną. - Białoruskie władze zawsze z irytacją reagowały na działaczy, a do kibiców piłkarskich mają szczególny stosunek. Ten incydent pokazuje, że na Białorusi nadal są łamane praw człowieka – zacytowała go we wtorek późnym wieczorem niezależna gazeta internetowa „Biełorusskije Nowosti”.

Białoruscy kibice solidarni z Ukrainą

Białoruscy kibice piłkarscy są znani nie tylko z używania wcześniejszych symboli narodowych, ale także licznych akcji solidarnośc z Ukrainą.

W lutym ubiegłego roku dwóch kibiców najsłynniejszego białoruskiego klubu piłkarskiego BATE-Borysów zostało skazanych na kary aresztu, gdy wraz z kolegami sfotografowali się z hasłami: "Trzymaj się Ukraino! Jesteśmy z wami", "Chwała bohaterom" oraz "Kibice BATE - to zuchy!".

Od tego czasu na meczach białorusko-ukraińskich dochodzi do akcji solidarności. W białoruskim internecie robiły furorę nagrania, na których sektor białoruski odpowiada odzewem „Bohaterom chwała!” na hasło sektora ukraińskiego „Chwała Ukrainie!”, zaś sektor ukraiński wykrzykuje „Niech żyje Białoruś!”.

Na początku września ponad tysiąc białoruskich kibiców przyjechało do Lwowa na mecz z Ukrainą, przed którym razem z ukraińskimi kibicami oddali krew na rzecz osób, które ucierpiały na skutek wojny w Donbasie, a potem wspólną kolumną poszli na stadion z transparentami takimi jak „Za wolność naszą i waszą”. Kibice zbierali też na Białorusi pieniądze i artykuły żywnościowe dla ukraińskich żołnierzy.

Pod koniec września w Baranowiczach została zatrzymana grupa około 30 kibiców, którzy wsparli pikietę na rzecz opozycyjnej kandydatki na prezydenta Tacciany Karatkiewicz i przeciwko planom rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiej bazy wojskowej.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zdrada narodu". Protest przeciw rosyjskiej bazie wojskowej na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 11:00
Kilkaset osób, w tym najbardziej znani białoruscy opozycjoniści, wzięło w niedzielę udział w zorganizowanym bez zgody władz wiecu w centrum Mińska przeciwko planom rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiej bazy wojskowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagrali "Solidarni z Białorusią". "W Mińsku taki koncert byłby niemożliwy"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 06:20
Podczas dziewiątego już koncertu "Solidarni z Białorusią" na scenie pojawili się byli białoruscy więźniowie polityczni, w tym Mikoła Statkiewicz. Grodzieński zespół ”Dzieciuki” śpiewał o historii, która na Białorusi jest zakazana z przyczyn politycznych. Ukraińska grupa Woli Widoplasowa wykonała po białorusku utwór "Kraina marzeń” i wspominała o Białorusinach, którzy walczą po stronie Ukrainy z Rosją.
rozwiń zwiń