Raport Białoruś

Białoruś: liderzy opozycji ukarani wysokimi grzywnami za protest przeciw rosyjskim bazom

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 19:06
Białoruscy opozycjoniści znów zostali ukarani za organizację protestu. Tym razem sąd w Mińsku skazał na kary grzywny opozycyjnych aktywistów za udział 4 października w niedozwolonym wiecu przeciwko planom stworzenia rosyjskiej bazy na Białorusi. Sądzono co najmniej siedem osób.
Audio
  • Liderzy opozycji znów ukarani za udział w manifestacjach. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Akcja przeciw rozmieszczaniu rosyjskiej bazy wojskowej na Białorusi
Akcja przeciw rozmieszczaniu rosyjskiej bazy wojskowej na BiałorusiFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Najwyższą karę – 10,8 mln rubli białoruskich, czyli równowartość 2,3 tys. zł – wymierzono liderowi "Ruchu Solidarności Razem” Wiaczasłauowi Siwczykowi.

Lider ruchu „O państwowość i niepodległość Białorusi„ Uładzimir Niaklajeu, b. więzień polityczny Mikoła Statkiewicz i szef Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka zostali skazani na grzywny po 9 mln rubli białoruskich (około 2 tys. zł).
Czwarty ukarany to działacz z Kobrynia Aleksander Miech, któremu nakazano zapłacenie 7,2 mln rubli (1,6 tys. zł). Grzywnę dostał także znany malarz białoruski Alaksiej Maraczkin (3, 6 mln rubli białoruskich). Działacz Aleś Taustyka dostał karę 4,5 mln rubli.

Większość wyroków zapadła zaocznie. W sądzie był jednak m.in. Aleś Miech, który powiedział, że na grzywnę musi pracować dwa miesiące – ma wprawdzie wyższe wykształcenie, ale nie pozwala mu się wykonywać zawodu. Podkreślił, że najgorsze jest jednak to, że państwo karze obywateli, którzy podczas protestu przeciw wojskowym bazom bronili niezależności Białorusi.

Z kolei Anatol Labiedźka podreślał w sądzie, że ma prawo wypowiadać swoje zdanie w miejscu publicznym, w czasie kampanii wyborczej.

Opozycja 4 października protestowała przeciw wojskowej bazie

W wiecu, który odbył się w niedzielę, wzięło udział kilkaset osób, w tym najbardziej znani białoruscy opozycjoniści.
Inicjatorzy akcji wyrazili przekonanie, że w najbliższym czasie może dojść do podpisania porozumienia o rozmieszczeniu na terytorium Białorusi rosyjskiej bazy wojskowej, a to może doprowadzić do utraty niepodległości przez Białoruś. Wyrazili też opinię, że Aleksander Łukaszenka nie jest prawowitym prezydentem Republiki Białoruś i „nie ma prawa podpisywać dokumentów i podejmować decyzji, które przesądzają o losie białoruskiego narodu”.

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił 19 września Ministerstwu Obrony i Ministerstwu Spraw Zagranicznych wynegocjowanie, a następnie podpisanie porozumienia z Białorusią o utworzeniu na jej terytorium bazy Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej. Putin nie sprecyzował, gdzie ma powstać baza. W październiku 2014 roku dowódca Sił Powietrznych FR generał Wiktor Bondariew ogłosił, że zostanie ona usytuowana w Bobrujsku, w obwodzie mohylewskim na południowym wschodzie Białorusi, i że będą w niej stacjonować myśliwce przechwytujące Su-27.

We wtorek Łukaszenka przekonywał że nigdy nie było mowy rozmieszczeniu rosyjskiej bazy lotniczej na terytorium Białorusi. „Zdumiewa mnie, a nawet w pewnym stopniu oburza i obraża, po co Rosjanie to teraz puścili w środkach masowego przekazu. Może się niepokoją, że odchodzimy na Zachód, i chcieli podrzucić ten temat, żeby Zachód zaczął nas pytać albo powątpiewać, czy chcemy z nimi normalizacji stosunków” - oświadczył.

10 października opozyja białoruska planuje kolejną demonstrację.

IAR/PAP/svaboda.org/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Marek Bućko: Zachód miał wiele traumatycznych przeżyć z Łukaszenką

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 18:00
Na Białorusi nie można uznać wyborów za uczciwe - przyczyna jest prosta, tam publicznie nie liczy się głosów. Jak pomóc Białorusinom? Powinniśmy wspomagać białoruskie wolne i niezależne media. Z drugiej strony istotny dla przyszłości regionu jest rozwój sytuacji na Ukrainie – o tym mówił były dyplomata Marek Bućko w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikoła Statkiewicz: będę walczyć o Białoruś, chcę być prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 23:45
Aleksander Łukaszenka wmawia Białorusinom, że wartości, demokracja i wolność są mrzonką, że to bzdura. Opozycja swoim życiem udowadnia im, że jest inaczej. Dlatego apelujemy do zachodnich polityków, by pozostali wierni ideałom i wartościom – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl wieloletni więzień polityczny, lider demokratycznej opozycji białoruskiej Mikoła Statkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: znanych liderów opozycji ukarano grzywnami za pikiety

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 15:45
Czterech znanych opozycjonistów białoruskich, w tym byli kandydaci na prezydenta z 2010 r. Mikoła Statkiewicz i Uładzimir Niaklajeu, a także lider Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka, zostało w środę ukaranych wysokimi grzywnami za organizowanie pikiet bez zezwolenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zdrada narodu". Protest przeciw rosyjskiej bazie wojskowej na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 11:00
Kilkaset osób, w tym najbardziej znani białoruscy opozycjoniści, wzięło w niedzielę udział w zorganizowanym bez zgody władz wiecu w centrum Mińska przeciwko planom rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiej bazy wojskowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: Łukaszenka liczy na pełną normalizację stosunków z UE

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 17:00
Aleksander Łukaszenka wyraził w poniedziałek nadzieję, że występująca w ostatnim czasie "pozytywna dynamika w dialogu" z UE doprowadzi do pełnej normalizacji stosunków z jego krajem – podała państwowa agencja prasowa BiełTA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Grożono wyrzuceniem z akademika”. Białoruś: naruszenia w głosowaniu przedterminowym

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 12:57
Na Białorusi zaczęło się we wtorek przedterminowe głosowanie w wyborach prezydenckich, które potrwa pięć dni. Opozycja uważa je za pole do nadużyć wyborczych. Do głosowania skłania się studentów, pracowników budżetowych etc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: byli więźniowie polityczni proszą UE, by nie znosiła sankcji

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 14:50
Trzej byli białoruscy więźniowie polityczni - Andrej Sannikau, Mikoła Statkiewicz i Aleś Bialacki - wezwali Unię Europejską, by nie znosiła sankcji wobec Białorusi do czasu spełnienia przez nią wszystkich postawionych przez UE warunków normalizacji stosunków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Źródło: UE jest gotowa zawiesić sankcje wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 20:11
Unia Europejska - Państwa UE przygotowują zawieszenie sankcji wobec Białorusi w odpowiedzi na uwolnienie przez Aleksandra Łukaszenkę sześciu więźniów politycznych - podały źródła unijne. Ostateczna decyzja zapadnie po ocenie niedzielnych wyborów prezydenckich.
rozwiń zwiń