Wałentyn Sylwestrow - najwybitniejszy współczesny kompozytor ukraiński

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 02:00
To wydanie audycji z cyklu "Nowa strefa" wypełniła przede wszystkim muzyka Wałentyna Sylwestrowa - ukraińskiego kompozytora, który schronił się przed wojną w Berlinie.
Ukraiński kompozytor Walentyn Sylwestrow podczas spotkania w Filharmonii Narodowej w Warszawie (wiosna 2022 roku)
Ukraiński kompozytor Walentyn Sylwestrow podczas spotkania w Filharmonii Narodowej w Warszawie (wiosna 2022 roku)Foto: Leszek Szymański/PAP

Kompozytor uchodźca

Wałentyn Sylwestrow, urodzony w 1937 roku w Kijowie, kilka dni po rosyjskiej agresji na Ukrainę opuścił rodzinne miasto, stał się uchodźcą – mieszka obecnie w Berlinie.

Gościem audycji był wybitny ukraiński dokumentalista - Serhij Bukowski, autor wstrząsającego dokumentu o Wielkim Głodzie na Ukrainie z lat 30. XX wieku, a także autor filmu o Wałentynie Sylwestrowie.

Muzyka Sylwestrowa, ale nie tylko

Słuchaliśmy nowych nagrań muzyki najwybitniejszego współczesnego kompozytora ukraińskiego – cyklu "Maidan 2014", skomponowanego w okresie protestów na Placu Niepodległości w Kijowie. Ukazała się właśnie płyta z interpretacjami tego dzieła zarejestrowanymi w 2016 roku w soborze św. Michała Archanioła w Kijowie (wyk. Kijowski Chór Kameralny pod dyr. Mykoły Hobdycha).

Była też fortepianowa muzyka Sylwestrowa w wykonaniu angielskiego pianisty Simona Smitha oraz IV Symfonia w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej z Lahti pod batutą Jukki-Pekki Saraste.

A kontrapunktem do muzyki ukraińskiego mistrza było nowe nagranie belgijskiego zespołu, Het Collectief (Het Collectief) - "Stalag VIIIa" Tristana Muraila, utworu z 2018 roku skomponowanego jako preludium do "Kwartetu na koniec czasów" Oliviera Messiaena.


Posłuchaj
119:56 2023_11_18 23_59_43_PR2_Nowa_strefa.mp3 Wałentyn Sylwestrow - najwybitniejszy współczesny kompozytor ukraiński (Nowa strefa/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Nowa strefa

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 19.11.2023

Godz. emisji: 00.00

pg/pj

Czytaj także

Walentyn Sylwestrow: muzyka, jak ptaki, odlatuje z pięciolinii

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 10:40
- Są takie wykonania, gdzie nuty są czytane, całość tkwi w jednym miejscu. Trzeba, aby muzyka wyrwała się z tego miejsca - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Walentyn Sylwestrow. Najwybitniejszy żyjący kompozytor ukraiński został wczoraj (24.11) uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
rozwiń zwiń