Idin Samimi Mofakham - nowa muzyka i opowieści o kulturze perskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 02:00
To było wyjątkowe wydanie "Nowej strefy" w Dwójce. W audycji nowa muzyka irańskiego kompozytora Idin Samimi Mofakhamiego oraz jego opowieści o kulturze perskiej - uwaga!!! - opowieść w języku perskim z tłumaczeniem fenomenalnej Martyny Koseckiej.
Okładka płyty Idin Samimi Mofakhamiego
Okładka płyty Idin Samimi MofakhamiegoFoto: materiały promocyjne

Idin Samimi Mofakham mieszka obecnie w Norwegii

W kulturze perskiej wszystko zaczyna się od poezji - to ona kształtuje gusta Irańczyków, przenika do muzyki i obecna jest w życiu codziennym. Idin Samimi Mofakham oraz kompozytorka, Martyna Kosecka, której doskonała znajomość języka perskiego pozwoliła na rozmowę z Idinem w jego ojczystym języku, są emigrantami, mieszkają obecnie w Norwegii.

Spotkanie na festiwalu "Warszawska Jesień"

Artyści przyjechali do Warszawy we wrześniu tego roku na festiwal "Warszawska Jesień", to wtedy spotkałam się z nimi przed radiowymi mikrofonami. Rozmawialiśmy o poezji, o perskiej muzyce klasycznej - systemie radif oraz o muzyce samego Idina Samimi Mofakhamiego.

Utwory przeznaczone na zachodnie instrumenty z elektroniką

W programie także trzy jego unikatowe utwory przeznaczone na zachodnie instrumenty z elektroniką "Crystallum" na kwartet smyczkowy, "…of struggle and hope" na kwartet kontrabasowy oraz "Abjad Dream" na fortepian.

Wśród wykonawców NeoQuartet i Martyna Kosecka - fortepian. Nie zabraknie tysiąca mikrotonów i brzmieniowych odcieni.


Posłuchaj
119:47 2023_12_03 00_00_05_PR2_Nowa_Strefa.mp3 Idin Samimi Mofakham - nowa muzyka i opowieści o kulturze perskiej (Nowa strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa strefa

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 3.12.2023

Godzina emisji: 0.00

mo/aw

Czytaj także

Zygmunt Krauze o fascynacji Belą Bartokiem

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 22:55
Zygmunt Krauze - kompozytor, pianista i pedagog urodził się w Warszawie 19 września 1938 roku - 85 lat temu. Gdy w 1956 roku na pierwszy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" przyjechała do Warszawy jako gość honorowy Nadia Boulanger, przywiozła w prezencie dla polskich kompozytorów płyty między innymi z muzyką Beli Bartoka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateusz Śmigasiewicz - ruch wewnątrz dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 23:00
Ruch, tempo i rytm - czy można te jakości przełożyć na... wysokości dźwięków? Okazuje się, że można. Mateusz Śmigasiewicz, bohater tej odsłony cyklu "Nowa Polska", potrafi zespolić je w unikatowy sposób i pokazać ruch wewnątrz dźwięków. 
rozwiń zwiń