Od pracy w banku do literackiego debiutu. Sopot Herberta

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2023 12:30
O sopockich latach Zbigniewa Herberta w kolejnej odsłonie naszego letniego cyklu opowiadała  Dagna Kurdwanowska - autorka i dziennikarka, kierowniczka Działu literackiego w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.
Molo w Sopocie, 1945 r.
Molo w Sopocie, 1945 r.Foto: z archiwum NAC

Powojenny Sopot jak tygiel kulturowy

W 1947 roku Zbigniew Herbert po trzech latach spędzonych w Krakowie przenosi się do swoich rodziców do Sopotu, gdzie osiedli po wojnie, w ramach repatriacji ze Lwowa. Zamieszkali w dużym mieszkaniu przy ulicy Bieruta 8 (obecnie Haffnera). 24-letni Zbigniew dołącza do nich, rozpoczynając pracę jako urzędnik w gdyńskim oddziale NBP.

Zobacz także: serwis specjalny poświęcony Zbigniewowi Herbertowi.

Powojenny Sopot przeżywa napływ nowej ludności, która zasiedla domy zamieszkałe dotąd przez Niemców. W tyglu kulturowym, który na skutek tych procesów się tworzy, Herbert poszukuje dla siebie miejsca, a jego ambicje literackie popychają go w stronę środowiska sopockich literatów. Wkrótce w lokalnym oddziale Związku Literatów Polskich poznaje Halinę Misiołek.

Zakochany poeta Zbigniew Herbert

Ta znajomość zaważy znacząco na kolejnej dekadzie życia debiutującego wtedy poety. W liście do Jerzego Zawieyskiego, w 1950 roku wyznał: "Więc jest to krótko mówiąc miłość, pierwsza, męska. Początek był jeszcze b. idealistyczny, b. zielony. Pragnąłem mieć wpływ na sferę intelektualną, duchową kochanej, nieszczęśliwej istoty, pomagać walczyć razem z nią, zdobywać prawdę, Boga, radość, wiarę w sens życia. Wkrótce jednak na przekór wzajemnym ślubom czystości zaczęło się stawać b. niebezpiecznie, b. zmysłowo, b. cieleśnie. Jestem starym bykiem, mam za sobą niejedno doświadczenie, ale w tym wypadku, dlatego właśnie, że to była miłość prawdziwa, a to znaczy bezinteresowna i czysta - nie mogłem, nie chciałem zgodzić się na brutalny schemat, jaki narzuca życie".

O sopockich latach Zbigniewa Herberta opowie w audycji Dagna Kurdwanowska - autorka i dziennikarka, kierowniczka Działu literackiego w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.


Posłuchaj
25:47 Dwójka w podróży z herbertem 10.09.2023.mp3 Sopot Herberta (W podróży z Herbertem/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: W podróży z Herbertem

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 10.09.2023

Godz. emisji: 12.30

pg

Czytaj także

W podzielonym mieście - Berlin Herberta

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2023 13:00
"Rozkokosiłem się nad Wansee. Mój pokój już zaczyna śmierdzieć papierosami" - tak w liście do Karla Dedeciusa Zbigniew Herbert pisze w styczniu 1968 roku, a dwa miesiące później wyznaje zaprzyjaźnionemu tłumaczowi: "Bardzo jakoś do Berlina przylgnąłem". W kolejnym odcinku z naszego wakacyjnego cyklu opowiedzieliśmy o związkach poety z tym miastem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomas Venclova laureatem tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 13:26
Tomas Venclova jest laureatem wielu nagród literackich i tytułów doktora honoris causa. Jego poezję wprowadził do języka polskiego Czesław Miłosz, publikując w 1973 na łamach paryskiej „Kultury” przekład wiersza Rozmowa w zimie. Wręczenie nagrody wybitnemu litewskiemu poecie, który w czasach ZSRR jako dysydent walczył o prawa człowieka, odbędzie się 13 września.
rozwiń zwiń