Kraków - kulturowe dziedzictwo, literatura, architektura i jazz

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2023 17:00
W tym wydaniu audycji "Miejsca z dobrych stron" odwiedziliśmy Kraków. Dziesięć lat temu, jako siódme miasto świata, stolica Małopolski dołączyła do sieci Miast Kreatywnych i oficjalnie uzyskała tytuł Miasta Literatury UNESCO. Poświęconych mu wierszy, powieści i reportaży jest mnóstwo. I wbrew temu, co na początku swojej poetyckiej drogi pisał Marcin Świetlicki - nie wszystkie są pisane smoczymi literami.
Kraków
KrakówFoto: Shutterstock.com

Miasto Szymborskiej, Miłosza...

Dość wspomnieć, że mieszkali tu zarówno Wisława Szymborska, niemal przez całe życie, jak i w ostatnich latach życia - Czesław Miłosz, stąd wywodziła się większość poetów Nowej Fali i tu powstał "bruLion" czy "Ha!art".

W audycji sprawdzaliśmy czym dziś żyje poetycki Kraków, jak pamięta swoich wybitnych mieszkańców, wśród nich także ks. Józefa Tischnera i Jana Matejkę, a także, wspólnie z profesorem Andrzejem Chwalbą, zobaczyliśmy jak stary, również architektonicznie, Kraków mierzy się z rozbudową, rozwojem i trudnym niekiedy dziedzictwem.

Przeszłość i teraźniejszość

Z Maciejem Henem, autorem powieści "Segretario", rozmawialiśmy o powieściowym rekonstruowaniu miejskich realiów z końcówki XV wieku, a z profesorem Jarosławem Adamowiczem o renowacji pochodzącego z tego właśnie czasu ołtarza Wita Stwosza w Kościele Mariackim. 

Zajrzeliśmy do ostatniego mieszkania Wisławy Szymborskiej i na jej ulubiony bazarek. Odwiedziliśmy otwartą niedawną wystawę "Matejko. Malarz i historia" w tutejszym Muzeum Narodowym. Na koniec sprawdziliśmy, gdzie pod Wawelem najlepiej słucha się jazzu.


Posłuchaj
117:22 2023_07_08 15_00_02_PR2_Miejsca_z_dobrych_stron.mp3 Kraków - kulturowe dziedzictwo, literatura, architektura i jazz (Miejsca z dobrych stron/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Miejsca z dobrych stron

Prowadzili: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Michał Nowak

Data emisji: 8.07.2023

Godz. emisji: 15.00

mo/pg

Czytaj także

"Jazzmani kochają Kraków". Witold Wnuk o 28. Summer Jazz Festival

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023 12:55
- Cała rzesza artystów, cała czołówka polskiego jazzu to są ludzie blisko ze mną zaprzyjaźnieni. Kochają Kraków, przyjeżdżają tu również trochę turystycznie, nie żądają jakichś ogromnych kwot za koncert w maleńkiej piwnicy. Niektóre z tej masy koncertów wręcz się samofinansują. To też umożliwia nam funkcjonowanie - mówił w Dwójce Witold Wnuk, dyrektor startującego w ten weekend 28. Summer Jazz Festival Kraków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Miłosza pod znakiem setnej rocznicy urodzin Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 12:31
- Festiwal Miłosza jest świętem poezji, które w tym roku w dużej mierze będzie poświęcone Wisławie Szymborskiej - mówiła w "Poranku Dwójki" Maria Świątkowska, organizatorka rozpoczynającego się już we wtorek (4.07) wydarzenia.
rozwiń zwiń