Mariusz Wilczyński: Łódź się prawie w ogóle nie zmienia

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2023 17:00
- Pracuję w Łodzi i widzę zmiany, to wszystko, co idzie w dobrą stronę. Są natomiast kwartały miasta, które od czasu wojny wyglądają właściwie identycznie. Czasami jest to wadą, a czasami zaletą - mówił w Dwójce Mariusz Wilczyński, malarz, performer i scenograf, reżyser filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta" nagrodzonego w 2020 roku Złotymi Lwami na Festiwalu w Gdyni. 
Łódź, ulica Piotrkowska
Łódź, ulica Piotrkowska Foto: shutterstock

Łódź oczyma Juliana Tuwima

"A ja Łódź wolę!" pisał Julian Tuwim o swoim rodzinnym mieście. W audycji "Miejsca z dobrych stron" spacerowaliśmy po Łodzi śladami autora "Kwiatów polskich". O tym, jak Łódź widział Julian Tuwim opowiadał Mariusz Urbanek - biograf poety, autor książki "Tuwim. Wylękniony bluźnierca".

Mariusz Wilczyński i jego ulubione łódzkie miejsca

Z Łodzią związany jest również Mariusz Wilczyński. Reżyser, animator, autor m.in. filmu "Zabij to i wyjdź z tego miasta" w ubiegłym roku został uhonorowany w łódzkiej Alei Gwiazd. Jeden z najważniejszych współczesnych twórców animacji artystycznej zaprowadził nas do miejsc w Łodzi szczególnie mu bliskich.

Poetycki portret miasta

A ponieważ Łódź nieodłącznie kojarzy się z kinematografią, to nie zabraknie też i wątku filmowego, który poruszymy z Maciejem Drygasem - dokumentalistą i pedagogiem Łódzkiej Szkoły Filmowej. Ponadto przekonaliśmy się, jak współcześni pisarze i poeci portretują to miasto, o czym opowiadała Paulina Frankiewicz - zastępca dyrektora Domu Literatury w Łodzi.


Posłuchaj
118:48 Dwójka miejsca z dobrych stron 22.07.2023.mp3 Łódź - kinematografia, poezja i muzyka (Miejsca z dobrych stron/Dwójka) 

W audycji słuchaliśmy także muzyki kompozytorów i wykonawców związanych z Łodzią.

***

Tytuł audycji: Miejsca z dobrych stron

Prowadzili: Monika Zając i Paweł Siwek

Data emisji: 22.07.2023

Godz. emisji: 15.00

mo/pg

Czytaj także

Paweł Edelman - oko Polańskiego i Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2023 05:45
26 czerwca 1958 roku w Łodzi urodził się operator filmowy, Paweł Edelman. Należy do najwybitniejszych polskich operatorów filmowych średniego pokolenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łódź: rozpoczyna się 13. Festiwal Twórczości Młodych Folkowe Inspiracje

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2023 14:20
Kolorową paradą na ul. Piotrkowskiej rozpocznie się w poniedziałek w Łodzi 13 Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych Folkowe Inspiracje. Przez cały tydzień na łódzkich scenach, ulicach i podwórkach rozbrzmiewać będą tradycyjne rytmy z 13 krajów świata.
rozwiń zwiń