Paryż - w tym mieście odbija się wszechświat

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 17:00
Miasto rewolucji i płonących przedmieść. Schronienie dla wielu pokoleń polskich emigrantów, w którym przesiaduje się w kawiarniach, dyskutując o filozofii i literaturze. Paryż - miasto opisywane i filmowane na miliony sposobów - był bohaterem ostatniego w tym lecie wydania audycji "Miejsca z dobrych stron".
Łuk Triumfalny w Paryżu
Łuk Triumfalny w Paryżu Foto: Shutterstock

Nasi goście

W podróż po Paryżu wybraliśmy się w towarzystwie Piotra Kamińskiego - krytyka muzycznego, znawcy opery, pisarza i tłumacza, Emmanuela Levy’ego - Paryżanina, reżysera i producenta filmowego, Małgorzaty Szczurek - tłumaczki i popularyzatorki współczesnej literatury frankofońskiej, prof. Krzysztofa Rutkowskiego - historyka literatury, tłumacza i eseisty, oraz prof. Andrzeja Stanisława Kowalczyka - badacza historii paryskiej "Kultury".

Paryż Herberta. "Wielka kropla, w której odbija się wszechświat"

Na antenie Dwójki w niedzielne południe od kilku tygodni opowiadamy o podróżach Zbigniewa Herberta. To właśnie stolica Francji była pierwszym zagranicznym miastem, w którym w 1958 roku poeta zamieszkał. Napisał wtedy w liście do Katarzyny Dzieduszyckiej: Dobiłem do Paryża, po którym chodzę oczarowany i przerażony. O tym mieście zupełnie nie można pisać i żadne określenie nie pasuje do niego. Okrutne i piękne, urocze i obskurne - wielka kropla, w której odbija się wszechświat.

Do Paryża Herbert potem wracał kilka razy, w tym mieście wziął ślub z Katarzyną Dzieduszycką, a od 1986 roku przez pięć lat tam właśnie mieszkał i to z Paryża wyruszał w swoje podróże. Do Polski wrócił w roku 1991.


Posłuchaj
109:28 2023_09_16 15_00_08_Dwojka_Miejsca_z_dobrych_stron.mp3 Paryż - w tym mieście odbija się wszechświat (Miejsca z dobrych stron/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Miejsca z dobrych stron

Prowadzili: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Michał Nowak

Data emisji: 16.09.2023

Godzina emisji: 15.00

mo

Czytaj także

Paryż Herberta. "Wielka kropla, w której odbija się wszechświat"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2023 13:00
W pierwszej audycji z nowego cyklu "W podróży z Herbertem" opowiadaliśmy o Paryżu i Francji Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łuk Triumfalny w Paryżu - jedno z najsłynniejszych dzieł światowej architektury

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2023 05:20
187 lat temu, 29 lipca 1836 roku, a był to piątek, uroczyście odsłonięto monumentalną budowlę nazwaną Łukiem Triumfalnym. Przez prawie 30 lat budowaną jako pomnik na upamiętnienie wojennych zwycięstw cesarza Napoleona I.
rozwiń zwiń