"Victoria - Victoria" między powagą a ironią

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2024 15:15
Symbol stanu wojennego, komentarz do polskiej rzeczywistości lat 80., rzeźba o rzeźbie, antypomnik, "Victoria - Victoria". To o tym dziele rozmawialiśmy w audycji.
Rzeźba Victoria - Victoria
Rzeźba "Victoria - Victoria"Foto: Krzysztof M. Bednarski

Choć zanurzona w naszej polskiej historii, z powodzeniem funkcjonuje w europejskich kontekstach. Jej autorem jest jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy Krzysztof M. Bednarski. Pierwsza wersja rzeźby powstała w czasie stanu wojennego i od tamtego czasu artytsta powraca do tematu, prowadząc grę ze znaczeniami i interpretacjami.

Do naszej kolekcji rzeźbę wprowadzili Krzysztof Bednarski oraz opiekunowie kolekcji Muzeum Historii Polski Konrad Pyzel i Łukasz Żuchowski.

Rzeźba "Victoria - Victoria" Rzeźba "Victoria - Victoria"

Czytaj także:

Posłuchaj
14:59 Dwojka_Kunstkamera_2024_06_09-14-45-11.mp3 "Victoria - Victoria" między powagą a ironią

 

O audycji:

Dzieła sztuki wizualnej w radiu stają się opowieścią. Zamknięte w nich historie pozwalają podróżować w przestrzeni i przenoszą nas w inny czas. Zapraszamy na nowy cykl audycji poświęconych sztuce. Odwiedzimy najciekawsze polskie kolekcje w poszukiwaniu przedmiotów, które kryją naszą przeszłość i próbują zapisać współczesność. Opowiemy o obiektach sprzed wielu wieków i tych tworzonych współcześnie.

W audycji "Kunstkamera" znajdą się zarówno najcenniejsze rzeźby, obrazy, druki czy dzieła sztuki rzemieślniczej, jak i pieczołowicie przechowywane kurioza. Zmieszczą się tam współczesne instalacje, iluminowane rękopisy, zastawy stołowe i meble. Broń, obiekty kultu i pożądania. Tak gromadzona Dwójkowa kolekcja sztuki pozwoli nam na swobodę i będzie otwarta również na propozycje słuchaczy. Wspólnie zapełniać będziemy naszą kunstkamerę i szukać przedmiotów, których historie warto opowiedzieć.

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 9.06.2024

Godz. emisji: 14.45

mgc

Czytaj także

"Tygodnik Solidarność". Stał się "pismem ogromnego ruchu społecznego"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 05:40
– Doskonale pamiętam tamte dni. Praca w redakcji to było coś niesamowitego. Było to cenne doświadczenie nie tylko dziennikarskie, ale przede wszystkim solidarnościowe – mówił na antenie Polskiego Radia publicysta Krzysztof Gottesman, który w 1981 roku znalazł się w zespole tworzącym periodyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cukiernica autorstwa Julii Keilowej to graal dla kolekcjonerów. Co stoi za jej fenomenem?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2024 16:55
Julia Keilowa to polska artystka i projektantka. Stworzyła ona cukiernicę, która cieszyła się popularnością w przedwojennej Polsce, a dzisiaj jest marzeniem kolekcjonerów. Monika Siwińska i Agnieszka Dąbrowska - kuratorki wystawy "Julia Keilowa. Projektantka", na której można podziwiać m.in. dzieła artystki, opowiedziały w Programie 2 Polskiego o fenomenie projektantki. 
rozwiń zwiń