"Kraina w kratę". Dwójka w Swołowie- stolicy zabudowy szachulcowej

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2024 17:00
Dwójka zawitała do Swołowa - stolicy "Krainy w kratę", jednej z najciekawszych miejscowości w Polsce, charakteryzującej się kraciastymi fasadami budynków. To właśnie tam odbywa się Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica. Monika Zając i Michał Dębski rozmawiali o lokalnych tradycjach i muzyce inspirowanej różnymi obszarami świata.
Monika Zając i Michał Dębskiw Swołowie  wsi, w której zachowały się obiekty budownictwa szkieletowego z początków XIX wieku.
Monika Zając i Michał Dębski w Swołowie – wsi, w której zachowały się obiekty budownictwa szkieletowego z początków XIX wieku. Foto: Katarzyna Fitzwiliams
  • W ramach plenerowej audycji "Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią" dziennikarze radiowej Dwójki odwiedzili Swołowo - wieś, w której zachowały się obiekty budownictwa szkieletowego z początków XIX wieku.
  • W programie rozmawialiśmy o odbywającym się tam Festiwalu Twórczości Ludowej EtnoBaltica - wydarzeniu pełnym różnorodnych form sztuki, skupiającym miłośników polskiej kultury. 
  • Audycję powadzili Monika Zając i Michał Dębski.

Swołowo to wyjątkowa wieś kaszubska na Pomorzu. Zachowało się w niej 70 budynków w konstrukcji szachulcowej. Swołowo jest rzadkim typem wsi placowej, zwanej owalnicą, ze stawem pośrodku, tworząc współczesny skansen.

Swołowo – wieś, w której zachowały się obiekty budownictwa szkieletowego z początków XIX wieku. Fot. Katarzyna Fitzwiliams Swołowo – wieś, w której zachowały się obiekty budownictwa szkieletowego z początków XIX wieku. Fot. Katarzyna Fitzwiliams

EtnoBaltica

W Dwójkowym studiu plenerowym pojawili się muzycy zaproszeni do udziału w tegorocznej odsłonie Festiwalu EtnoBaltica oraz goście związani ze Swołowem i ochroną dziedzictwa, m.in.: prof. Daniel Kalinowski z Akademii Pomorskiej w Słupsku, członek Komisji Nauki o Literaturze PAN, Komisji Kaszubskiej PAU, Rady Języka Kaszubskiego oraz Instytutu Kaszubskiego; Adela Kuik-Kalinowska - Kaszubka, autorka książek i studiów poświęconych literaturze kaszubskiej; Dawid Gonciarz - etnolog, kierownik Oddziału Muzeum Kultury Ludowej Pomorza; Szymon Czajkowski - kierownik Zagrody Inicjatyw Twórczych w Swołowie.


Posłuchaj
83:47 _PR2 (mp3) 2024_07_06-15-00-07.mp3 "Kraina w kratę". Dwójka w Swołowie (Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią)

 


Monika Zając i Michał Dębski gościli w Dwójkowym studiu także zespoły PoMore Tanz Orkiestra i Laboratorium Pieśni.

Swołowo – wieś, w której zachowały się obiekty budownictwa szkieletowego z początków XIX wieku. Fot. Katarzyna Fitzwiliams Swołowo – wieś, w której zachowały się obiekty budownictwa szkieletowego z początków XIX wieku. Fot. Katarzyna Fitzwiliams

***

Na audycję "Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią" w sobotę (6.07) w godz. 15.00-17.00 zaprosili Monika Zając i Michał Dębski.

dz/kormp/zch

Czytaj także

Samochodem po Polsce - wyprawa do trudno dostępnych miejsc

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 15:00
Gościem "Poranka Dwójki" był Mikołaj Gospodarek - autor książki "Polska. Weekend na czterech kółkach". - Jest to też zaproszenie do trochę mniej znanych rejonów, gdzie samochód jest niezbędny - mówił na naszej antenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzym poza turystycznym szlakiem. Dynamiczny i wielokulturowy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 17:00
- Może właśnie ludzie są kluczem do Rzymu, a nie mury i zabytki, które możemy pozostawić historykom sztuki. To był mój pomysł, żeby opisać ten Rzym, który jest trochę brudniejszy, który kryje się gdzieś w zaułkach, który kryje się w głowach ludzi - mówił w Dwójce Piotr Kępiński - autor książki "Rzym. Miasto nad miastami".
rozwiń zwiń