Słuchowisko "Zegar słoneczny. Opowiadania o Lwowie". Jan Parandowski autobiograficznie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2025 14:39
W słuchowisku "Zegar słoneczny. Opowiadania o Lwowie" narrator, który jest alter ego autora, opowiada o swoich latach dziecięcych, swojej rodzinie, znajomych i przyjaciołach i historiach z nimi związanych. Emisja w niedzielę o godz. 17.00. Zapraszamy.
Lwów
LwówFoto: Ruslan Lytvyn/Shutterstock

SŁUCHAJ TUTAJ:

.

Narrator wraca we wspomnieniach do pierwszego dnia w gimnazjum, przedstawia swojego przyjaciela, wraca pamięcią do pierwszej wizyty w bibliotece. Wreszcie opowiada o swoich próbach poetyckich, zakończonych pierwszą, upragnioną publikacją. Opowieści towarzyszy refleksja o mijającym czasie.

***

Jan Parandowski "Zegar słoneczny. Opowiadania o Lwowie" (prod. 1970)

adaptacja: Zofia Zawadzka, reżyseria: Wojciech Maciejewski, realizacja: Sławomir Pietrzykowski

obsada: Andrzej Szczepkowski (Narrator), Jerzy Nasierowski (Dunek), Teofila Koronkiewicz (Babka), Barbara Horawianka (Matka), Jerzy Bielenia (Mężczyzna z kantoru), Konrad Morawski (Fiakier), Igor Śmiałowski (Wuj Stefan), Adam Mularczyk (Pan Miecio), Stanisław Jasiukiewicz (Poeta), Zbigniew Koczanowicz (Profesor), Witold Dębicki (Grzegorz) oraz: Barbara Drapińska, Maria Homerska, Halina Jezierska, Damian Damięcki, Maciej Damięcki, Andrzej Szejnach

***

Na "Słuchowisko" zapraszamy w niedzielę (18.05) w godz. 17.00-18.00.

Czytaj także

Jan Parandowski: najwięcej zawdzięczamy starożytnej Grecji

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2025 08:01
- Nic już nie zmieni faktu, że antyk grecko-rzymski płynie w naszej kulturze bez przerwy, nasza kultura z niego wyszła i w nim szuka nieustannie swych wzorów i inspiracji – mówił Jan Parandowski w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Parandowski - nieznane życie "piewcy Hellady"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2025 12:00
W tym roku mija 130. rocznica urodzin Jana Parandowskiego – nieocenionego znawcy kultury antycznej, eseisty i pisarza. – On nie tylko głośno oświadczał, że jest Europejczykiem, ale i zachowywał się jak Europejczyk. Nie uznawał granic, twierdził, że granica wytyczona przez ludzi nie jest przeszkodą, żeby ją przekraczać, i każdy kulturalny człowiek powinien to robić – mówiła w Dwójce biografka prof. Grażyna Pawlak.
rozwiń zwiń