Wiceminister zdrowia: nie będzie segregacji pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 09:10
- Pracujemy nad ubezpieczeniami dodatkowymi, które mają wesprzeć system. To nie będzie zastąpienie publicznego systemu - mówił w "Sygnałach dnia" Sławomir Neumann.
Audio
  • Sławomir Neumann o kolejkach do lekarzy i ubezpieczeniach dodatkowych (Sygnały dnia/Jedynka)
Sławomir Neumann
Sławomir NeumannFoto: Wojciech Kusiński/PR

Z planów rządu, które przedstawił ostatnio Donald Tusk najwięcej zainteresowania budzi kwestia poprawy dostępu do świadczeń zdrowotnych. Fundacja Watch Health Care twierdzi, że Polacy czekają średnio 2,7 miesiąca na wizytę u specjalisty. Najdłużej – 9 miesięcy - do ortodonty. Znacznie dłuższe są kolejki na operację zaćmy. Średnio czekać trzeba 2 lata.

Sławomir Neumann: nie rywalizujemy z WOŚP >>>

Jak tłumaczył w "Sygnałach dnia" Sławomir Neumann, wprowadzenie ubezpieczeń dodatkowych może częściowo wpłynąć na kolejki do lekarzy, ale ich nie zlikwiduje. - Pamiętajmy, że zasoby publiczne są ograniczone, a potrzeby zdrowotne i możliwości różnego rodzaju terapii, zabiegów, procedur medycznych i nowoczesnego sprzętu rosną w postępie geometrycznym. Nakłady zawsze będą więc za niskie w stosunku do potrzeb zgłaszanych przez pacjentów i lekarzy. Kolejki będą zawsze, bo one są normalnym elementem ochrony zdrowia w każdym kraju, nie tylko w Polsce - podkreślał wiceminister zdrowia.

Sławomir Neumann szacował, że z ubezpieczeń dodatkowych mogłoby wpłynąć do systemu publicznej ochrony zdrowia do 5 mld złotych rocznie. Tymczasem dziś Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje na leczenie 63 mld złotych.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Politycy: Bartoszowi Arłukowiczowi nie uda się zlikwidować kolejek do lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 17:44
Politycy są zgodni - ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi nie uda się zrealizować wymagań premiera i w kilka miesięcy zlikwidować kolejek do lekarzy wąskich specjalizacji. Wówczas, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Donalda Tuska, czeka go dymisja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krótsze kolejki do lekarzy specjalistów?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 15:34
Gościem "Sygnałów dnia" w poniedziałek 13 stycznia o godz. 7. 15 będzie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.
rozwiń zwiń