Reforma sądownictwa. Fogiel: ustawa zostanie przyjęta w pierwotnej wersji

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 08:40
- Część środowiska sędziowskiego przejawia dość duży opór przeciwko reformie, który wynika - obawiam się jednak - nie z troski o funkcjonowanie systemu sądowego, a z troski o zachowanie swoich przywilejów - powiedział zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel w Programie 1 Polskiego Radia.
Audio
  • Radosław Fogiel o reformie sądownictwa i propozycji okrągłego stołu (Jedynka/Sygnały dnia)

W końcu stycznia ma odbyć się z inicjatywy prezesów PAN okrągły stół ws. sądownictwa. Wicepremier Jarosław Gowin z Porozumienia powiedział, że jest gotowy zasiąść do takich rozmów bez żadnych warunków wstępnych. Jakie jest stanowisko PiS wobec tej propozycji?

- Zobaczymy, na czym ta inicjatywa miałaby polegać i podejmiemy decyzję - powiedział Radosław Fogiel. Wskazał, że nawet gdyby PiS nie zdecydowało się na udział, to z deklaracji Jarosława Gowina wynika, że "człowiek Zjednoczonej Prawicy będzie siedział przy tym stole". Gość "Sygnałów dnia" przypomniał, że podobne wydarzenie organizowane przez PSL było ewidentnie częścią kampanii wyborczej Władysława Kosiniaka-Kamysza i dlatego PiS nie było zainteresowane udziałem.

Gowin1200.jpg
Gowin: Zjednoczona Prawica nie może wycofać się z ustawy reformującej sądownictwo

Fogiel, odnosząc się do postulatów środowiska sędziowskiego, by przed rozpoczęciem rozmów wycofać ustawę dyscyplinującą, ocenił, że "ustawa zostanie przyjęta przez Sejm w pierwotnej wersji reformującej sądownictwo", a "senackie weto" zostanie odrzucone. - Rozumiem, że część środowiska chciałaby zacząć rozmawiać w momencie wycofania reform. Tak samo rozumiem, że część opozycji chciałaby z nami rozmawiać, gdybyśmy wycofali się z dwukrotnie zwycięskiego wyniku wyborów - powiedział gość Jedynki. Dodał, że opór przeciwko reformie wynika nie z troski o funkcjonowanie systemu sądownictwa, ale z obawy o utratę przywilejów.

W audycji poruszono też temat forum Holokaustu w Izraelu i rosyjskich kłamstw historycznych. Mówiono również o relacjach na linii Warszawa-Bruksela oraz o oskarżeniach korupcyjnych kierowanych pod adresem marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i procesie Stanisława Gawłowskiego.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Radosław Fogiel (zastępca rzecznika PiS)

Data emisji: 21.01.2020

Godzina emisji: 8.15

fc/ans 

Czytaj także

Radosław Fogiel: TSUE chce, żeby politycy zaingerowali w system sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 08:48
- Jeżeli będzie zalecenie dotyczące Izby Dyscyplinarnej, łączące się ze środkami zapobiegawczymi sprzed kilku dni, to de facto oznacza to oczekiwanie TSUE i Komisji Europejskiej, żeby politycy zaingerowali w system sądownictwa, aby wstrzymali czy zawiesili funkcjonujące organy dyscyplinarne - powiedział w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na granicy trollingu". Fogiel o wpisie Tuska

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 10:58
Wpis byłego premiera Donalda Tuska na Twitterze jest na granicy tego, co nazywamy trollingiem - ocenił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Zdaniem posła KO Michała Szczerby, Tusk dobrze analizuje i diagnozuje obecną sytuację w Polsce.
rozwiń zwiń