Październik miesiącem świadomości raka piersi. "Badania wydłużają życie"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 11:08
Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Jednak o badaniach profilaktycznych kobiety powinny pamiętać przez cały rok. - Rak piersi jest tym nowotworem, w przypadku którego wykonywanie badań, czyli głównie mammografii, pozwala na znaczne wydłużenie życia - mówi w Programie 1 dr n. med. Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny. 
Regularne badania pomagają na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium i zwiększają szansę na jego wyleczenie.
Regularne badania pomagają na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium i zwiększają szansę na jego wyleczenie.Foto: shutterstock.com/GagliardiPhotography
  • Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi.
  • Regularne badania pomagają na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium i zwiększają szansę na jego wyleczenie.
  • - Zdrowym nawykiem jest samobadanie piersi, powinna go wykonywać każda kobieta, przynajmniej raz w miesiącu - podkreśla dr Katarzyna Pogoda. 

"Piersi mamy przez cały rok"

Jak podkreśla dr Katarzyna Pogoda, regularne badania, nawet jeżeli kobieta nie zauważa u siebie niepokojących zmian, pozwalają na wczesne wykrycie nowotworu. - Wykonywanie badań, głównie mammografii, pozwala na wydłużenie życia. Nasze badania profilaktyczne dotyczą pań w wieku 50-69 lat raz na dwa lata. Nie potrzeba mieć żadnego skierowania, należy tylko wziąć ze sobą dowód osobisty i się udać do ośrodków wykonujących mammografię - informuje.  

W październiku, już od 1985 roku, prowadzone są kampanie związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. - Październik jest miesiącem, gdzie możemy przypominać o badaniach w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi, mówić o leczeniu, ale pamiętajmy, że mamy piersi przez cały rok - zaznacza dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, kierownik oddziału Kliniki Nowotworów Raka Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii PAN. 

Czy można zminimalizować ryzyko raka piesi?

- Zminimalizowanie ryzyka, jeżeli chodzi o nowotwór piersi, jest bardzo trudne, ponieważ mechanizm, w jakim dochodzi od powstania tej choroby jest bardzo różnorodny - wyjaśnia dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld. - Wymienia się tutaj bardzo wiele czynników, tj. otyłość, brak aktywności fizycznej, nadmierne spożywanie alkoholu, stres. Dochodzą również tutaj czynniki związane z reprodukcją, czyli to, że kobiety coraz później decydują się na dzieci, krótko karmią piersią. To wszystko może powodować, że rak piersi pojawi się wcześniej - dodaje. 

Samobadanie piersi 

Główną przyczyną wysokiej umieralności na raka piersi jest zbyt późne wykrycie choroby, gdy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium. W większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie, dlatego warto regularnie wykonywać samobadanie piersi. - Takim zdrowym nawykiem jest samobadanie piersi, powinna go wykonywać każda kobieta, przynajmniej raz w miesiącu. U młodszych pań dodatkowym badaniem jest USG piersi. W młodszym wieku piersi są bardziej zbite, gęste i gruczołowate i dlatego zalecamy USG, a po 50. roku życia mammografię - tłumaczy dr Katarzyna Pogoda. 

Posłuchaj
03:29 Jedynka/SD rak piersi - 5.10.2022.mp3 Październik miesiącem świadomości raka piersi (Sygnały dnia/Jedynka)

Samobadanie piersi  

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 5.10.2022 r. 

Godzina emisji: 6.39

ans/kor