Polskie Radio
Section05
Klaudia Porębska

Język angielski nadal najczęściej wybieranym przez polskich uczniów na maturze

Po egzaminie dojrzałości z języka polskiego i matematyki przyszedł czas na języki obce. Wybór jednego z nich jest dla uczniów obowiązkowy. Dziś, 6 maja, odbywają się matury na poziomie podstawowym między innymi z angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Klaudia Porębska w "Sygnałach dnia" sprawdziła, czy Polacy są poliglotami, jakie języki obce znają i które są cenione przez pracodawców.
Zobacz więcej na temat:  matura matura 2022 egzaminy maturalne języki obce język angielski Sygnały Dnia Klaudia Porębska edukacja

Jazda pod prąd? GDDKiA pomoże nieuważnym kierowcom

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad postanowiła walczyć z problemem jazdy pod prąd i montuje specjalne tablice informacyjne, które wyraźnie ostrzegają kierowców, że jedziemy w złym kierunku. - Wiosną tego roku na sieci dróg krajowych pojawi się w sumie ponad 110 takich tablic - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Szymon Piechowiak z GDDKiA. Za jazdę pod prąd grożą wysokie kary.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia policja GDDKiA kierowca kierowcy Klaudia Porębska

Nie jeździmy po alkoholu. "Odpowiedzialny kierowca to trzeźwy kierowca"

Właśnie rozpoczyna się majówka, czyli czas odpoczynku, spotkań przy grillu oraz podróżowania. Podczas wyjazdów samochodów pamiętajmy, żeby nie wsiadać za kierownicę po alkoholu. - Tylko trzeźwy kierowca to myślący i odpowiedzialny kierowca - mówi w Programie 1 Polskiego Radia sierżant sztabowy Jakub Bagiński ze słupskiej Policji.
Zobacz więcej na temat:  kierowcy drogi bezpieczeństwo alkohol Patryk Kuniszewicz Klaudia Porębska

Odcinkowy pomiar prędkości. "Bezpieczeństwo i zdrowsze środowisko"

- Najbardziej znany odcinkowy pomiar prędkości to tunel w ciągu ekspresowej trasy S2 w Warszawie, otwarty w grudniu 2021 roku. Widać, że ten system od razu tam zadziałał. To jednak nie tylko bezpieczeństwo. Jak spojrzy się na kwestie środowiskowe, to samochody spalają mniej paliwa, jadąc wolniej, ze stałą prędkością - mowił w "Bezpiecznej Jedynce" Szymon Piechowiak z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze fotoradar motoryzacja Patryk Kuniszewicz Klaudia Porębska

Szybkie testy z marketów. "Usypiają naszą czujność"

Tarczycę, menopauzę, prostatę, wrzody, a nawet inne schorzenia można zdiagnozować samodzielnie za pomocą szybkich testów, które możemy kupić w supermarketach. Często zdarza się jednak, że takie testy usypiają naszą czujność. - Zagrożeniem jest to, że będziemy później unikać rzetelnej diagnozy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia mikrobiolog prof. Tomasz Dzieciątkowski.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Klaudia Porębska Katarzyna Gójska zdrowie choroba

"Bezpieczna Jedynka". Wichury zagrożeniem dla zdrowia i życia

Minione dni po raz kolejny udowodniły, że żywioły wciąż są nieokiełznane i mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Styczniowe wichury doprowadziły do śmierci jednej osoby, więcej było rannych, wiatr łamał drzewa i zrywał sieć energetyczną. Strażacy mieli pełne ręce roboty. W ostatnich latach z tego typu zjawiskami mamy do czynienie coraz częściej.
Zobacz więcej na temat:  wiatr motoryzacja bezpieczeństwo straż pożarna Patryk Kuniszewicz Klaudia Porębska

Barbórka 2021. "Górnik to ciężki i wymagający zawód"

- Zawód górnika nadal wyróżnia się na tle innych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Jest to przecież ciężka praca, a samo wydobycie węgla okupione jest niejedną tragedią. Jest jednak szczególny dzień w roku, kiedy górnicy świętują i zakładają galowe mundury. To Barbórka, która zgodnie z tradycją, obchodzona jest 4 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz górnictwo Klaudia Porębska Barbórka 2021 imieniny Barbary

Cukrzycy za kierownicą. Czy mogą stwarzać niebezpieczeństwo na drodze?

W Polsce osoba chorująca na cukrzycę może ubiegać się o wydanie prawa jazdy we wszystkich kategoriach. Jeżeli jednak diabetyk nie ma świadomości swojej hipoglikemii, to jako kierowca stanowi poważne zagrożenie na drodze. - Niewielki spadek cukru we krwi wpływa na nasze reakcje - ostrzega w Programie 1 Polskiego Radia prof. Grzegorz Dzida, diabetolog z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz Klaudia Porębska cukrzyca kierowca choroba