Porozmawiajmy o skłotach

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2012 20:31
Pustostany zajmowane przez rozmaite społeczności - squattersów - to nie tylko kontrowersyjny sposób na rozwiązanie problemów mieszkaniowych. Skłoty stają się centrami niezależnej kultury.
Audio
Skłot Rozbrat w Poznaniu
Skłot Rozbrat w PoznaniuFoto: wikipedia/kolektyw Rozbrat, lic. CC

W najbliższej "Kulturze w wielkim mieście" rozmawialiśmy o skłotach: skąd się wzięły, kto je tworzy, co się w nich dzieje i jak się wpisują w miejską tkankę i życie społeczno-kulturalne.

Jak podaje Wikipedia: "Squat, (spolszczane skłot) – opuszczone pomieszczenie lub budynek, zajęty, przeważnie, bez zgody właściciela. Squatersi (tj. osoby zajmujące nielegalnie budynek) swoje postępowanie tłumaczą tym, iż uważają, że prawo do zaspokojenia swojej potrzeby jest ważniejsze od prawa, w tym czyjegoś prawa własności.

Postępowanie to jest w wielu krajach przestępstwem, w niektórych postrzega się je jedynie jako konflikt pomiędzy właścicielem a squatersem (w Polsce taka sytuacja zachodzi tylko, jeśli squaters może udokumentować, że zamieszkiwał dany budynek dłużej niż 3 miesiące), w którym państwo staje zazwyczaj po stronie właściciela.

Squatting, tj. zajmowanie pustostanów, to część współczesnej ideologii anarchistycznej. W takim ujęciu squaty częstokroć, oprócz funkcji mieszkalnych, spełniają też i inne role - np. centrów alternatywnej kultury, edukacji itp. Występują w niemal każdym większym mieście Europy. W Polsce występują bądź występowały m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Gdyni, Gliwicach, Częstochowie, Białymstoku..."

Naszymi gośćmi byli: dr Grzegorz Piotrowski, antropolog z Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji, Tomek i Aleksandra z poznańskiego kolektywu Rozbrat, Wojciech Karpieszuk, dziennikarz "Stołecznej Gazety Wyborczej", socjolożka Joanna Erbel oraz Gabi z warszawskiej Elby. Odwiedziła nas też redaktor Agata Kwiecińska z zaproszeniem na Five o'clock.

Audycję prowadzili Marta Strzelecka i Mike Urbaniak.Czytaj także

Co dalej z Elbą? Obywatele Kultury bronią squatu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 20:10
Działał w Warszawie od czterech lat, ale głośno o nim zrobiło się po akcji firmy ochroniarskiej i policji. Na żądanie prywatnego właściciela działki squatersi zostali usunięci, co wywołało falę protestów. Gościem Czwórki była Marta z Kolektywu Elba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Squattersi i miasto dają sobie czas do wtorku

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 17:54
Policjanci wycofują się z okolic budynku nieczynnej poradni chorób płuc i gruźlicy przy ul. Skorupki w centrum Warszawy, który zajęli squatterzy. Miasto liczy, że sprawę uda się załatwić polubownie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walki squattersów z policją. Zatrzymani z zarzutami

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 17:08
Zarzuty dot. naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza usłyszało dwóch squattersów zatrzymanych w poniedziałek w okolicy budynku nieczynnej poradni w centrum Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brak kompromisu. Squattersi zostają w przychodni

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 20:18
Zakończyło się spotkanie władz miasta ze squattersami, którzy nielegalnie zajęli przychodnię w centrum stolicy. Miasto chce szukać dla nich nowej lokalizacji.
rozwiń zwiń