Jak Mariusz Szczygieł zbudował mur z książek

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 15:00
– W przedpokoju mam pół ściany założonej książkami metodą "na cegły" – mówił o swojej bibliotece redaktor trzech tomów "Antologii polskiego reportażu".
Audio
  • Mariusz Szczygieł o trzecim tomie "Antologii polskiego reportażu" (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Mariusz Szczygieł wybrał sto najciekawszych polskich reportaży XX wieku. Teraz dołączy do nich kolejne 50 tekstów
Mariusz Szczygieł wybrał sto najciekawszych polskich reportaży XX wieku. Teraz dołączy do nich kolejne 50 tekstówFoto: PAP/Marek Gorczyński

– To technika, którą kiedyś podpatrzyłem – opowiadał Mariusz Szczygieł. – Żeby książki nie spadły, układa się je tak, by jedna zachodziła na drugą w kolejnej warstwie. Powstał z tego mur. Teraz nie mogę wyciągnąć żadnej książki z jego dolnej części – dodał półżartem.

Wybierając sto reportaży do pierwszych dwóch tomów antologii, Mariusz Szczygieł przeczytał 700 reportaży opublikowanych pomiędzy 1901 a 2000 rokiem. I choć przy pracy nad trzecią częścią miał znacznie bardziej sprecyzowane plany, to jego biblioteka i tak rozrosła się do ogromnych rozmiarów.

W Dwójce reportażysta zdradził, jakie teksty znajdziemy w tomie, który ukaże się pod koniec października.

***

Tytuł audycji: Przestrzenie kultury (cykl Literatura non-fiction)

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Mariusz Szczygieł (reportażysta)

Data emisji: 4.10.2015

Godzina emisji: 14.30

mc/mm

Czytaj także

Zrób sobie raj

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 09:47
Rozmowa z Mariuszem Szczygłem o scenicznej adaptacji jego książki, intrygująca wystawa w Toruniu oraz darmowe kino w sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mariusz Szczygieł: kocham u reporterów ich obsesje

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 15:37
– Szukając tekstów, starałem się, żeby to buzowało jak w szampanie – o nowo wydanej "Antologii polskiego reportażu XX wieku" opowiadał w Dwójce redaktor tej niecodziennej publikacji Mariusz Szczygieł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy Dwójkowy kanon literacki 25-lecia!

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 18:40
Oto wyniki naszego plebiscytu "25 książek na 25-lecie"! "Książki to świat, który sobie człowiek wybiera" - powiedział kiedyś autor tytułu, który otrzymał najwięcej Państwa głosów. Gdy świętujemy ćwierćwiecze wolnej Polski, te słowa brzmią wyjątkowo...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ksiądz, który napadł na bank - i inne historie. Reportaże Izy Michalewicz

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 15:52
– O napadzie dowiedziałam się z mediów. Długo szukałam tego księdza. W końcu pojechałam do jego rodzinnego domu. Okazało się, że tam był. Instynkt kazał mu uciec do matki – mówiła w Dwójce Iza Michalewicz, autorka zbioru reportaży "Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mariusz Szczygieł i Bóg jako produkt uboczny

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 10:02
Znany pisarz i bohemista Mariusz Szczygieł nie wydaje tym razem nowej książki, ale promuje czeską literaturę m.in. przerażającą "Fabrykę Absolutu" Karla Čapka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Krall". To nie wywiad, to ping pong

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 15:00
- Wojciech Tochman zdecydowanie nie udaje osoby stawiającej nieśmiałe pytanie wielkiej reportażystce - mówił Mariusz Szczygieł o obszernej rozmowie opublikowanej w książce poświęconej Hannie Krall.
rozwiń zwiń