Czas ekranu. Czy telewizja umie mówić prawdę?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 15:00
– Stronniczość w mediach jest wpisana w ich funkcjonowanie – mówił medioznawca dr Tomasz Gackowski w debacie "Telewizja: kłamstwo czy prawda ekranu?".
Audio
  • Czas ekranu. Czy telewizja umie mówić prawdę? (Przestrzenie kultury/Dwójka)
W debacie z cyklu Innymi słowy rozmawialiśmy o sile przekazu, manipulacji w telewizji i jej roli w demokracji (zdj. ilustracyjne)
W debacie z cyklu "Innymi słowy" rozmawialiśmy o sile przekazu, manipulacji w telewizji i jej roli w demokracji (zdj. ilustracyjne)Foto: Dom Pates/flickr/CC BY-SA 2.0

We wprowadzeniu do dyskusji dr Marek Kochan zwrócił uwagę na to, że telewizję obciąża się największą odpowiedzialnością za deformację obrazu świata. – Jej wizerunek od dawna jest negatywny. Od lat 80. każdy wiele razy widział napisy "telewizja kłamie" – zauważył, dodając jednak, że dziś z pewnych względów można sądzić, że telewizja jest nawet bardziej wiarygodna niż kiedyś.

Czy tak jest rzeczywiście? A może oglądania telewizji trzeba się nauczyć? I czy medium to "zamienia wszystko w magię"? Goście debaty zwracali uwagę m.in. na to, że już same warunki techniczne, jakimi dysponuje nadawca, wprowadzają zaburzenia w komunikacji. A to tylko wstęp do tego, co jest prawdziwą manipulacją...

***

Tytuł audycji: Przestrzenie kultury (cykl "Innymi słowy")

Prowadzą: Barbara Schabowska i Tomasz Kempski

Goście: dr Marek Kochan (medioznawca), dr Tomasz Gackowski (medioznawca, historyk), prof. Andrzej Zybertowicz (socjolog, publicysta, doradca społeczny prezydenta RP), Jarosław Gugała (dziennikarz, dyplomata), Joanna Szczepkowska (aktorka, pisarka, felietonistka)

Data emisji: 24.04.2016

Godzina emisji: 12.00

mc/mm

Czytaj także

Drapać czy polerować pomniki bohaterów?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2016 16:00
- Jestem krytyczna wobec myślenia o historii poprzez bohaterów i autorytety - mówiła w Dwójce dr Agnieszka Mrozik. - A co, jeśli faktycznie pojawiła się postać, która odmieniła losy danej społeczności? - odpowiadał w Dwójce Bronisław Wildstein.
rozwiń zwiń