Drapać czy polerować pomniki bohaterów?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2016 16:00
- Jestem krytyczna wobec myślenia o historii poprzez bohaterów i autorytety - mówiła w Dwójce dr Agnieszka Mrozik. - A co, jeśli faktycznie pojawiła się postać, która odmieniła losy danej społeczności? - odpowiadał w Dwójce Bronisław Wildstein.
Audio
  • Jakiego bohatera nam potrzeba? Dyskusja w Muzeum Powstania Warszawskiego (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Drapać czy polerować pomniki bohaterów?
Foto: Pixabay/domena publiczna

Co jest cenniejsze – mity tworzące zbiorową tożsamość czy pełna prawda historyczna? To pytanie stało się punktem wyjścia debaty zorganizowanej przez Dwójkę w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Według Bronisława Wildsteina żaden mit nie jest w stanie zaistnieć, jeśli nie jest oparty na prawdzie. Z kolei historyk dr Marcin Zaremba przywoływał zdanie Pawła Jasienicy, że naród, który nie dyskutuje o swojej przeszłości, jest skazany na zagładę.

Zdaniem dr Agnieszki Mrozik kult autorytetów jest właściwy społecznościom nierównym społecznie i ekonomicznie. - Pewne warstwy za pomocą tych mitów zarządzają innymi warstwami społecznymi. Nie chodzi o to, żeby zastępować jednych bohaterów innymi; raczej byłabym za rozsadzeniem tej całej struktury - wyjaśniała.

Z naszymi gośćmi dyskutowaliśmy o popularności mitu Żołnierzy Wyklętych, ale też o kontrowersjach związanych z postacią Lecha Wałęsy. Ciekawe pytania padły z publiczności. Jeden ze słuchaczy przywołał figurę Szopieżwała lansowaną przed Euro 2012.

***

Tytuł audycji: Przestrzenie kultury (cykl "Innymi słowy")

Prowadzi: Barbara Schabowska i Marek Kochan

Goście: dr Agnieszka Mrozik (adiunkt w Instytucie Literackim PAN), Wojciech Tomczyk (dramaturg i scenarzysta), dr Marcin Zaremba (historyk) i Bronisław Wildstein (publicysta)

Data emisji: 28.02.2016

Godzina emisji: 12.00

bch/mm

Czytaj także

Śmiertelnie niebezpieczne książki. Co z nimi zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 18:00
Promować dzieła Hitlera, Stalina i Mao czy ich zakazać? O tym podczas pierwszej debaty z cyklu "Innymi słowy" rozmawiali zarówno eksperci, jak i publiczność.
rozwiń zwiń