Domosławski: świat ubogich puka do naszych drzwi

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 20:00
- Podział na uchodźców wojennych i migrantów ekonomicznych jest sztuczny i niesprawiedliwy - mówił w Dwójce dziennikarz, autor właśnie wydanej książki pt. "Wykluczeni".
Audio
  • Artur Domosławski o książce "Wykluczeni" (Literatura non-fiction/Dwójka)
Jeden z pisarzy świata arabskiego powiada, że europejski humanizm się zaciął. Europejczyk patrzy na uchodźcę, jak Robinson Cruzoe na Piętaszka: nie wie czy to człowiek, czy nie człowiek - mówił w Dwójce Artur Domosławski
"Jeden z pisarzy świata arabskiego powiada, że europejski humanizm się zaciął. Europejczyk patrzy na uchodźcę, jak Robinson Cruzoe na Piętaszka: nie wie czy to człowiek, czy nie człowiek" - mówił w Dwójce Artur DomosławskiFoto: PAP/EPA/KOSTAS TSIRONIS

- Być może urzędnicy, którzy zajmują się jakąś formą pomocy, muszą sobie tych ludzi tak dzielić, ale dla mnie ta kategoryzacja jest etycznie nieuczciwa - zauważał gość audycji "Literatura non-fiction". Dziennikarz tłumaczył, że pod pojęciem migrantów ekonomicznych często kryją się ludzie uciekający z terenów dotkniętych przez zmiany klimatu, przemoc i współczesne formy niewolnictwa. - Uciekając się do pojęcia migrantów zarobkowych, szukamy jakiegoś uzasadnienia dla naszego egoizmu - dodawał.

Przyczynom ucieczki mieszkańców biednego Południa na Północ Artur Domosławski przygląda się w swojej nowej książce pt. "Wykluczeni". W audycji reportażysta opowiadał o nowej fali światowego niewolnictwa i genezie młodzieżowych gangów w Ameryce Łacińskiej. Mówił też o odpowiedzialności za stan świata krajów ekonomicznej elity, do których zalicza się Polska.

***

Tytuł audycji: Literatura non-fiction (w paśmie "Przestrzenie kultury")

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Artur Domosławski (pisarz, reportażysta)

Data emisji: 8.05.2016

Godzina emisji: 12.00

bch/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wszystkie Ukrainy Ziemowita Szczerka

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 18:30
– Ta książka składa się z perspektyw. W zasadzie wszystko, co piszę, kręci się wokół perspektywy – mówił autor reportażowej książki "Tatuaż z tryzubem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurdowie. Niewidzialny naród optymistów

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 15:00
– To w ponad 90 procentach muzułmanie, ale całkowicie różni od tych, których znamy – mówił Paweł Smoleński, autor książki "Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkańcy raju? Prawdy i stereotypy o Szwedach

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 19:22
– Kilka osób powiedziało mi, że po tej książce nabrało ochoty na emigrację – mówiła Katarzyna Molęda, autorka reportażowego tomu "Szwedzi. Ciepło na północy".
rozwiń zwiń