Mieszkańcy raju? Prawdy i stereotypy o Szwedach

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 19:22
– Kilka osób powiedziało mi, że po tej książce nabrało ochoty na emigrację – mówiła Katarzyna Molęda, autorka reportażowego tomu "Szwedzi. Ciepło na północy".
Audio
  • Katarzyna Molęda o swojej książce "Szwedzi. Ciepło na północy" (Literatura non-fiction/Dwójka)
Fragment okładki książki Katarzyny Molędy Szwedzi. Ciepło na północy
Fragment okładki książki Katarzyny Molędy "Szwedzi. Ciepło na północy"Foto: wyd. Czarna Owca/mat. prasowe

– Myślę, że dla wielu osób pewne elementy tego krajobrazu społecznego mogą być odpychające, ale akurat ci czytelnicy, z którymi rozmawiałam, poczuli się zachęceni – opowiadała dziennikarka, dodając, że jest zaskoczona życzliwym przyjęciem swojej debiutanckiej książki.

W Dwójce Katarzyna Molęda opowiadała o wątpliwościach, jakie towarzyszyły jej podczas pisania, szczególnie tych dotyczących kwestii kulturowych stereotypów. Tłumaczyła m.in., dlaczego postrzegamy Szwedów jako zimnych emocjonalnie, i dlaczego typowo szwedzka metoda opisu społeczeństwa wydaje się jej najlepsza.

Mówiła też o szczęśliwym życiu "imprezowych" szwedzkich seniorów, a także o dobrych i złych stronach tzw. prawa Jante, pojęcia opisującego pewne szczególne podejście Szwedów do życia publicznego.

***

Tytuł audycji: Literatura non-fiction (w paśmie "Przestrzenie kultury")

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Katarzyna Molęda (skandynawistka, dziennikarka, w latach 2007-2011 Konsul RP w Sztokholmie)

Data emisji: 6.03.2016

Godzina emisji: 12.00

mc/bch

Komentarze1
aby dodać komentarz
Polanie2016-04-25 19:38 Zgłoś
Ja spędziłem w Szwecji tylko 5 miesięcy. Od 32 lat mieszkam w Stanach Zjednoczonych, większość tego czasu w Kalifornii. Bardzo nieprzyjemny dla mnie jako Polaka jest ton tej audycji. Nie ujmując niczego Szwedom, chociaż oczywiście wiemy że jest tam mnóstwo bardzo, niezwykle poważnych problemów, to ton audycji jest przez implikacje bardzo krytyczny wobec Polski i Polaków. Ja odwiedzając Polskę conajmniej raz w roku od około 5 -10 lat jestem po prostu zachwycony zmianami w Polsce. Podziwiam Polskę i Polaków za to co osiągnęli. Przykro mi słuchasz audycji, w której każde porównanie Polski ze Szwecją wychodzi na niekorzyść Polski. Na pewno wolałbym być Polakiem niż Szwedem. Niedawno czytałem książkę angielskiego reportera mieszkajacego w Danii z duńska żoną o wszystkich krajach skandynawskich. Nie jest tam nawet w przybliżeniu tak wesoło jak się na odległość wydaje. Inaczej nie byłoby tam tylu samobójstw, itp. itd. A ciągłe badania zadowolenia z życia w tych krajach dają nieprawdziwe wyniki ze względu na ogromny konformizm tych społeczeństw i w tych ankietach wszyscy paplają to samo bo wiedzą czego się od nich oczekuje. Proponuję dystans do komentarzy autorki tej książki i przeczytanie tej angielskiej książki o krajach skandynawskich "The Almost Nearly Perfect People". Bardzo dalecy od perfekcji. Oczywiście wiele rzeczy mi się w Szwecji podoba. Porządek i organizacja oraz szwedzki design. Ale nie zachłystujmy się. Podejdźmy do tego tematu spokojnie i z rezerwą, ciągle pamiętając o tym co jest dobre i najlepsze w nas, Polakach.

Czytaj także

"Życie w Rosji jest nieustanną maskaradą"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 15:00
– Wszystko jest spektaklem, wszystko jest względne. To dotyczy całego społeczeństwa – mówił Peter Pomerantsev, autor reportażu "Jądro dziwności. Nowa Rosja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Książek: mapa jest gotowym miejscem akcji

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 16:00
– Czytanie mapy to jakby fragment reportażu podróżniczego z pogranicza grafiki i literatury – mówił autor niedawno wydanej książki "Droga 816".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie Ukrainy Ziemowita Szczerka

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 18:30
– Ta książka składa się z perspektyw. W zasadzie wszystko, co piszę, kręci się wokół perspektywy – mówił autor reportażowej książki "Tatuaż z tryzubem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurdowie. Niewidzialny naród optymistów

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 15:00
– To w ponad 90 procentach muzułmanie, ale całkowicie różni od tych, których znamy – mówił Paweł Smoleński, autor książki "Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie".
rozwiń zwiń