Wszystkie Ukrainy Ziemowita Szczerka

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 18:30
– Ta książka składa się z perspektyw. W zasadzie wszystko, co piszę, kręci się wokół perspektywy – mówił autor reportażowej książki "Tatuaż z tryzubem".
Audio
  • Ziemowit Szczerek o swojej książce "Tatuaż z tryzubem" (Literatura non-fiction/Dwójka)
Fragment okładki książki Tatuaż z tryzubem Ziemowita Szczerka
Fragment okładki książki "Tatuaż z tryzubem" Ziemowita SzczerkaFoto: Czarne/mat. prasowe

– Nie jest to chyba nic odkrywczego, ale uważam, że dobry historyk jest jak dobry prawnik – powiedział Ziemowit Szczerek. – Jest w stanie przeprowadzić każdą perspektywę, układając w dowolny sposób klocki, niekoniecznie naginając prawdę, lecz podświetlając i uwypuklając pewne rzeczy, a chowając w cień inne – dodał.

Gość Dwójki tłumaczył m.in., w jaki sposób rozmaite perspektywy - polska, rosyjska, radziecka, zachodnioukraińska i wschodnioukraińska - budowały polityczną historię tego kraju, i w jaki sposób Majdan doprowadził do połączenia narodowych perspektyw w tzw. Trzeciej Ukrainie. Opowiadał też, dlaczego obrazili się na niego dziennikarze z ukraińskiej redakcji Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Literatura non-fiction (w paśmie "Przestrzenie kultury")

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Goście: Ziemowit Szczerek (pisarz, reportażysta, autor m.in. książek "Przyjdzie Mordor i nas zje" oraz "Tatuaż z tryzubem")

Data emisji: 3.01.2015

Godzina emisji: 12.00

mc/gs

Czytaj także

Mordor, czyli niezałatwione sprawy na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 18:00
- Kawałek świata sprzedaje się dzień po dniu. I to się odbije Zachodowi czkawką, zwłaszcza nam, bliskim kuzynom, Słowianom - mówił o Ukrainie reżyser spektaklu "Przyjdzie Mordor i nas zje".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska z krajowej "7"? Na końcu tej drogi jest wojna

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 19:00
Droga krajowa nr 7 natchnęła Ziemowita Szczerka - uczynił ją bohaterką nowej powieści "Siódemka". Autor uważa, że nic tak nie pasuje do Polski jak powieść drogi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ziemowit Szczerek: siódemka to moja ojczyzna

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 18:00
Mówi, że uciekł przed Polską do Krakowa, ale rodzinny Radom wciąż przypomina mu o jego polskiej obsesji. Ziemowit Szczerek opowiadał w Dwójce o swojej powieści "Siódemka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczerek: Ukraina barwami oznacza plac budowy

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 09:00
- To państwo na razie nie jest w stanie wytworzyć nowej jakości. Jedyne co mogą zrobić, to przemalować te postradzieckie ruiny na swoje kolory - mówił w Dwójce autor książki "Tatuaż z tryzubem".
rozwiń zwiń