Żydowskie dziedzictwo Płocka

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 17:30
- Gdy widzieliśmy te wycieczki z Izraela oglądające puste place, brudne kamienice i zdewastowaną Małą Synagogę to było nam zwyczajnie wstyd. Postanowiliśmy coś z tym zrobić - mówili w Dwójce członkowie Stowarzyszenia Synagoga Płocka, pomysłodawcy remontu świątyni, która dziś funkcjonuje jako Muzeum Żydów Mazowieckich.
Audio
  • Żydowskie dziedzictwo Płocka. Z wizytą w Muzeum Żydów Mazowieckich - reportaż Justyny Piernik (Przestrzenie Kultury/Dwójka)
Muzeum Żydów Mazowieckich
Muzeum Żydów MazowieckichFoto: materiały prasowe

Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku uroczyście otworzono 14 marca. Dawna bożnica, a dziś nowoczesna placówka muzealna, z multimedialną ekspozycją, na nowo zapełniła się ludźmi.

Wcześniej budynek przez lata odwiedzany był głównie przez złomiarzy i bezdomnych. Przywróceniem mu dawnej świetności postanowiła zająć się grupa płockich społeczników, wśród których znaleźli się ludzie różnych profesji i wyznań, działający jako Stowarzyszenie Synagoga Płocka.

- Chcieliśmy uratować ten zabytek, bo to najstarsza synagoga jaka istnieje na Mazowszu. Od początku chcieliśmy też upamiętnić w nim życie środowiska żydowskiego w Płocku, ponieważ uznaliśmy to za nasz obowiązek względem naszych braci - opowiadali członkowie Stowarzyszenia.

Rozmówcy Justyny Piernik zwracali uwagę, że do czasu skrzyknięcia się płockich działaczy, w mieście nie było ani jednej tabliczki przypominającej o istnieniu 10 - tysięcznej społeczności żydowskiej zamieszkującej Płock do czasów wojny. - Nie było śladu po getcie, ani po tej strasznej eksterminacji Żydów w 1941 roku, gdzie mordowali ludzi na ulicach. A przecież Żydzi byli tu niemal od początku istnienia tego miasta - podkreślali.

Mała
Mała Synagoga w Płocku przed remontem; fot. Wikipedia/Przemysław Jahr

W "Przestrzeniach kultury" członkowie Stowarzyszenia i pracownicy muzeum opowiadali o długiej drodze do realizacji swojego celu. Wraz z nimi spacerowaliśmy po dawnej dzielnicy żydowskiej w Płocku. Poznaliśmy też historię tej społeczności w tym mieście i na całym Mazowszu. Nie zabrakło też wspomnień mieszkańców - nagrania te pochodzą z archiwum muzealnego.

Do wysłuchania nagrania audycji zaprasza Justyna Piernik.

Zobacz więcej na temat: muzeum reportaż Żydzi
Czytaj także

"Po obu stronach muru" - Barbara Grębecka

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 10:15
Czwartek, 18 kwietnia 2013, godz 18.15, Program 3. Mur warszawskiego getta miał dwie strony. Po jednej była śmierć, walka bez cienia nadziei, po drugiej pozornie tylko normalne życie i karuzela. Czy ustawiona tam karuzela była wyrazem obojętności wobec losu innych, czy też ucieczką od własnych okupacyjnych koszmarów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy hipisi dowiedzieli się, że są hipisami... z gazet

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2013 17:00
Co różniło chuliganów od garowników? Jak gitowcy szkodzili garownikom? I jak do tego wszystkiego miał się Związek Młodzieży Polskiej? W kolejnej audycji z cyklu "Za kurtyną PRL-u" rozmawialiśmy o kulturze młodzieżowej i subkulturach w Polsce Ludowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Matka Boska ma twarz Schleiermachera?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 20:00
- Katolicka święta i reformator protestantyzmu. Męskość i żeńskość... Ten obraz ze snu Rahel Varnhagen znakomicie pokazuje problem asymilacji, transgresji - mówi profesor Elżbieta Dzikowska w kontekście książki Hannah Arendt poświęconej właścicielce słynnego romantycznego salonu literackiego w Berlinie.
rozwiń zwiń