REKLAMA

Warszawa Bolesława Prusa

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2012 19:07
W setną rocznicę śmierci najwybitniejszego polskiego powieściopisarza zapraszamy do udziału w Dwójkowym konkursie.
Pomnik Bolesława Prusa w Warszawie
Pomnik Bolesława Prusa w WarszawieFoto: wikipedia/Cezary Piwowarski, lic. CC

Bolesław Prus był warszawiakiem z wyboru – urodził się w Hrubieszowie - ale miasto to kochał i stał się jego najświetniejszym kronikarzem, zarówno w publicystyce, jak i beletrystyce. W "Lalce" odnajdujemy wiele wspaniałych opisów dawnej Warszawy, ale również w nowelach są "wątki warszawskie".

Pytania konkursowe dotyczyć będą tych właśnie wątków. Wybrane fragmenty prozy Bolesława Prusa usłyszymy w interpretacji Grzegorza Damięckiego, Jarosława Gajewskiego, Mariusza Bonaszewskiego, Mariana Opani, Przemka Bluszcza i Andrzeja Ferenca.

Gościem i ekspertem będzie wybitny historyk literatury, autor wielu publikacji z zakresu literatury polskiej i światowej  - profesor Jan Tomkowski, który ma na swoim koncie nie tylko książki naukowe ale i powieści. Najnowsza -  "Nie ma Pauliny"  wydana przez Wydawnictwo Nowy Świat będzie jedną z nagród. Nagrody do audycji ufundowały także Fundacja Akademii Humanistycznej i Instytut Badań Literackich. Jest to "Leksykon Lalki" pod redakcją  Agnieszki Bąbel i Aliny Kowalczykowej.

/

Do udziału w programie zapraszają: Iwona Malinowska i Elżbieta Łukomska. Numer telefonu do studia: 22 645 22 22.

20 maja (niedziela), godz. 17:00

Czytaj także

Powieść z krainy arcydzieł

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 10:08
Do wysłuchania rozmowy z prof. Józefem Bachórzem, autorem nowo wydanych "Spotkań z 'Lalką'", zaprasza Dorota Gacek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Senat uczcił 100. rocznicę śmierci Bolesława Prusa

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 16:57
Uchwałę oddającą hołd jednemu z najważniejszych XIX-wiecznych pisarzy polskich - Bolesławowi Prusowi - przyjął jednogłośnie dziś Senat. W ten sposób senatorowie uczcili przypadającą 19 maja setną rocznicę śmierci twórcy m.in. "Faraona" i "Lalki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sto lat Bolesława Prusa - warszawiaka z wyboru

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2012 08:13
Bolesław Prus jest patronem Warszawskiej Nocy Muzeów. W setną rocznicę śmierci polskiego powieściopisarza, publicysty i miłośnika Warszawy zostaną zainaugurowane obchody jego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lalka" i "Zgon w Pałacu Biskupa" już za nami

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2012 13:03
W Sopocie rozpoczęła się prezentacja słuchowisk Polskiego Radia i spektakli Telewizji Polskiej w ramach festiwalu Dwa Teatry.
rozwiń zwiń