Stanisław Staszewski - nie tylko ojciec Kazika

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 15:00
Znany był głównie jako "Tata Kazika". Choć sam pisał i wykonywał piosenki, krąg jego odbiorców ograniczał się do kilkudziesięciu osób. - Były to imprezy w prywatnych mieszkaniach - mówi syn barda.
Audio
  • Stanisław Staszewski - bard, poeta, ojciec Kazika (Notatnik Dwójki)
Fragment okładki książki Stanisława Staszewskiego pt. Samotni ludzie
Fragment okładki książki Stanisława Staszewskiego pt. "Samotni ludzie"Foto: Mat. pras.

Stanisław Staszewski po II wojnie światowej pracował jako główny architekt Płocka, a oprócz tego pisał. W latach 60. wyemigrował do Paryża, gdzie stał się bardem środowiska młodzieżowo-studenckiego.

Okładka książki Okładka książki

- Staszewski szedł z gitarą otoczony grupą młodych ludzi i co chwilę było słychać prośby: "Staszek, zaśpiewaj Celinę" czy "zaśpiewaj Inżynierowie z Petrobudowy", a on miał swoje ulubione piosenki, np. "Dziewczyna się bała pogrzebów". No i tak snuliśmy się za Staszewskim - wspomina Maria Veltuzen-Nagrabecka, znajoma poety.

Teksty Staszewskiego ostatnio ukazały się w tomie "Samotni ludzie", a w latach 90. jego utwory wykonywali m.in. Jacek Kaczmarski i Kazik Staszewski. Syn barda opowiada, dlaczego trudno było stworzyć z nich rockowe hity, oraz wspomina, z jakiego powodu skasował oryginalne nagranie z piosenkami ojca i jak zdobył jego inną kasetę. Zdradza też, czy powstanie kolejna płyta z tekstami Staszewskiego.

***

Tytuł audycji: "Notatnik Dwójki" 

Prowadzi: Monika Zając

Goście: Kazik Staszewski (muzyk, syn Stanisława Staszewskiego), Przemysław Lembicz (muzyk, badacz twórczości Staszewskiego), Maria Veltuzen-Nagrabecka (znajoma Staszewskiego z czasów paryskich)

Data emisji: 28.01.2015

Godzina emisji: 13.00

mg/mm

Czytaj także

Graindealvoix. Na początku był... Werner Herzog

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 15:00
- Do śpiewania w chórze zmusiła mnie mama. Ale były też ważne osobiste doświadczenia, a wśród nich film "Szklane serce" Herzoga - wspominał Björn Schmelzer, który ze swoją grupą Graindelavoix wystąpił na festiwalu Actus Humanus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jadwiga Rappé. Fortelem uniknęła pracy w szkole

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 15:00
- Wciąż śpiewam, ale moja uwaga nakierowana jest głównie na pracę z młodzieżą - mówiła wybitna alcistka o swoich noworocznych planach. Nie zawsze jednak Jadwiga Rappé podchodziła z takim entuzjazmem do pedagogiki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

David Bowie. Pożegnanie mistrza wszechsztuk

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 18:00
- Był w pełni świadomym twórcą muzycznym i świetnym aktorem. Ale interesował się też modą, choreografią, kabaretem, studiował sztukę mimu - mówił o zmarłym Davidzie Bowiem Bartek Chaciński.
rozwiń zwiń