X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sołtysowie ze Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 19:00
Mieczysław i Adam - ojciec oraz syn - nadawali ton życiu muzycznemu miasta przez blisko pół wieku.
Audio
Panorama Lwowa
Panorama LwowaFoto: Wikipedia/Lestat (Jan Mehlich)

- Wciąż można natknąć się na informacje, że Adam Sołtys jest ukraińskim kompozytorem - ubolewa Maria Soltys, muzykolożka. - Wcześniej pisano, ze jest kompozytorem radzieckim. Niektórzy postulują, żeby pisać, że był zarazem ukraińskim i polskim kompozytorem. Nie sądzę, aby było to dobre rozwiązanie.

Adam Sołtys był kompozytorem polskim, ale po II wojnie światowej pozostał w rodzinnym Lwowie. Jego zmysł dyplomatyczny pozwalał mu na utrzymywanie dobrych stosunków z miejscowymi muzykami, niezależnie od narodowości, przekonań religijnych czy politycznych.

Mieczysław Sołtys(1863-1929) był dyrygentem i kompozytorem, wykładowcą lwowskiego konserwatorium Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego (po 1918 roku przemianowanego na Polskie Towarzystwo Muzyczne we Lwowie). Wykładał przedmioty teoretyczne oraz grę fortepianową. Jego twórczość, rozwijająca estetykę romantyzmu, obejmuje wszystkie niemal gatunki muzyczne, w tym liczne opery, oratoria i poematy symfoniczne.

Adam Sołtys (1890-1969), syn Mieczysława, kontynuował dzieło ojca w każdym względzie: był kompozytorem, profesorem konserwatorium PTM (dyrygentura i kompozycja). Ceniony jako muzyk i krytyk, zapraszany był do wielu gremiów, między innymi do grona jurorów I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w roku 1927. Do jego uczniów należeli m.in. Stanisław Skrowaczewski oraz Zofia Lissa.

Rodzinną tradycję kontynuuje córka Adama, Maria - muzykolożka, autorka książek o swoich przodkach, która była gościem Beaty Stylińskiej.

6 czerwca (środa), godz. 14.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Być jak Chopin

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2011 19:45
Pod wpływem wielkiego polskiego kompozytora tworzyli liczni lwowscy artyści. Ich muzyka, przez dziejowe zawieruchy, została niemal zapomniana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od zaborów do wolnej Polski. Matematyka i Lwów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 15:00
Sława lwowskiej szkoły matematycznej zaczęła się w latach 20-tych poprzedniego stulecia. Grunt pod dokonania m.in. Stefana Banacha i Hugo Steinhausa położony został jednak kilkadziesiąt lat wcześniej, jeszcze w czasie zaborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkańcy Lwowa też narzekają na Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 15:33
W mieście zawsze są korki, ale to, co dzieje się przed mistrzostwami, to już prawdziwe zatory. Powodem są remonty ulic przed imprezą.
rozwiń zwiń