Wenezuela walczy z ubóstwem... muzyką klasyczną

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 22:00
- Największym problemem ludzi ubogich nie jest brak chleba, ale poczucie "bycia nikim" - mówił w Dwójce twórca eksperymentalnego programu edukacyjnego, Jose Antonio Abreu.
Audio
Gustavo Dudamel prowadzi Młodzieżową Wenezuelską Orkiestr im. Simona Bolivara. Maracay, 2012.
Gustavo Dudamel prowadzi Młodzieżową Wenezuelską Orkiestr im. Simona Bolivara. Maracay, 2012. Foto: MIGUEL GUTIERREZ/EPA/PAP

"Tocar y Luchar" – "Grać i walczyć" – to motto muzycznego programu "El Sistema". Ta prowadzona w Wenezueli od roku 1975 akcja pozwala dzieciom ze środowisk zagrożonych ubóstwem wejść w świat dźwięku i rozpocząć naukę gry na instrumencie w ramach rozsianych po całym kraju młodzieżowych orkiestr.

Pomysłodawcą tego monumentalnego przedsięwzięcia, Jose Antonio Abreu, kierowała wiara, że orkiestra to wzór społeczeństwa. Jako muzyk z wykształceniem ekonomicznym przekonywał kolejne instytucje, że dzięki muzyce dziecko ma większe szanse na wyrwanie się z ubóstwa, ale też na szybszy rozwój intelektu.

- W "El Sistema" najważniejsze jest to, że łączy ludzi - zachwycał się dyrygent Gustavo Dudamel, który jest jednym z najbardziej znanych wychowanków programu. - W naszych orkiestrach szkoli się obecnie 300 tysięcy dzieci pochodzących w większości ze środowisk dotkniętych ubóstwem - wyjaśniał dyrygent.

Dudamel od kilkunastu lat prowadzi sztandarowy zespół "El Sistema", Młodzieżową Orkiestrę im. Simona Bolivara. - Trafiają tam najzdolniejsi wychowankowie poszczególnych orkiestr - opowiadał. Kilka lat temu amerykański magazyn "Time" uznał ten zespół za jedną z 5 najważniejszych orkiestr świata.

Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając audycji Klaudii Baranowskiej "El Sistema. Sposób na przetrwanie" .

Audycja w ramach Dnia Solidarności z Ubóstwem – zobacz więcej

Zobacz więcej na temat: dzieci Solidarność Wenezuela
Czytaj także

Dzień Solidarności z Ubóstwem

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 13:31
Program 2 Polskiego Radia, włączając się w inicjatywę Europejskiej Unii Nadawców, zaprasza na specjalne audycje poświęcone tematowi ubóstwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ubóstwo to także stan umysłu

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 15:40
2,5 miliona ludzi żyje w Polsce w biedzie - wynika z najnowszych badań. Ale ubóstwa się nie zauważa, choć dla innych pozostaje ono wielka tragedią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcemy pomagać, ale nie zawsze wiemy jak

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 15:00
- Często mamy dylemat jak pomagać, by nie uzależnić kogoś od pomocy i wciąż dojrzewamy do wymiaru pomagania skutecznego - podkreśla ks. Bogdan Kordula, szef Caritas Archidiecezji Krakowskiej.
rozwiń zwiń