Chopinowski laureat obchodzi urodziny

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 15:00
Piotr Paleczny to pianista, laureat Konkursu Chopinowskiego (1970) oraz międzynarodowych konkursów pianistycznych. Dziś kończy 56 lat. Posłuchaj wspomnień pianisty.
Audio
  • Piotr Paleczny opowiada Annie Skulskiej m.in. o przygotowaniach do przełomowego Konkursu oraz o cenzurce, jaką wystawił mu przed laty Jerzy Waldorff

Piotr Paleczny naukę gry na fortepianie odbył w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Rybniku u Marii Kowalskiej i Karola Szafranka (1953-1964). Studia pianistyczne rozpoczął w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Stefanii Allinówny, a następnie kontynuował je w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej pod kierunkiem prof. Jana Ekiera.

Działalność koncertową Paleczny rozpoczął podczas studiów. Występował ze wszystkimi polskimi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi oraz z Chicago Symphony, Tonhalle Orchester w Zurychu, Royal Philharmonic w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, BBC Symphony Orchestra, Yomiuri Nippon, RAI, Santa Cecilia, Orquesta National de Mexico, Gewandhaus-Orchester i in. Koncertował w słynnych salach (Carnegie Hall, Teatro Real w Madrycie, Suntory Hall w Tokio, Teatro Colon w Buenos Aires, Royal Festival Hall w Londynie i in.) oraz był gościem znanych międzynarodowych festiwali muzycznych w Holandii (Flanders Festival), Pradze, Lozannie, Berlinie, Warszawie, San Antonio, Perth i Istambule. Jako solista Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył wiele tournées koncertowych po Anglii, Irlandii, Chinach, Japonii, USA, Niemczech i Szwajcarii. Wykonywał Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją kompozytora.

W 1968 r. Piotr Paleczny otrzymał złoty medal na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Sofii, rok później został laureatem III nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Monachium. Na VII Konkursie Chopinowskim (1970) zdobył III nagrodę, nagrodę Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie za najlepszą interpretację poloneza Chopina i nagrodę Witolda Małcużyńskiego dla najlepszego Polaka uczestniczącego w Konkursie. W 1972 r. otrzymał dwie nagrody: Złoty Medal w Pleven oraz Grad Prix i Złoty Medal Festiwalu Młodych Solistów w Bordeaux.

Pianista dokonał wielu nagrań dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Dla firm płytowych Polskie Nagrania "Muza", CD Accord, Pony Canyon, Wifon, BeArTon, EMI, Sound, Naxos, Olympia, BBC Classic, utrwalił dzieła Chopina (m.in. oba koncerty fortepianowe, kilkakrotnie), Paderewskiego (Koncert fortepianowy a-moll, Fantazja polska), Lutosławskiego (Koncert fortepianowy), Szymanowskiego (IV Symfonia koncertująca), Brahmsa, Musorgskiego (Obrazki z wystawy) i Bałakiriewa (Fantazja wschodnia "Islamej").

Od 1997 roku Piotr Paleczny jest profesorem fortepianu w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadził kursy mistrzowskie dla pianistów w Warszawie, Tokio, Hamamatsu i Londynie. Był jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Paryżu, Santander, Tokio, Pradze, Cleveland, Hamamatsu i Warszawie (Konkursy Chopinowskie 1985,1990, 1995, 2000).


Stanisław Dybowski

(źródło: NIFC)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chopinowscy laureaci: Barbara Hesse-Bukowska

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 13:40
Ja w dalszym ciągu nie rozumiem, jakim cudem dostałam drugą nagrodę – wspomina wielka pianistka – jak ja musiałam grać…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopinowscy laureaci: Adam Harasiewicz

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 13:00
Gawęda zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego z 1955 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopinowscy laureaci: Marta Sosińska-Janczewska

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 13:00
Gawęda laureatki III nagrody na Konkursie Chopinowskim z 1965 roku.
rozwiń zwiń