Zmarł sir Neville Marriner. Był gigantem dyrygentury

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 09:34
- Gdy odchodzi tak wielka postać, to zamyka się w dziejach wykonawstwa muzycznego jakaś cała epoka - mówiła w Dwójce Małgorzata Pęcińska. Sir Neville Marriner zmarł w niedzielę w wieku 92 lat.
Audio
  • Małgorzata Pęcińska wspomina sir Neville'a Marrinera (Poranek Dwójki)
Sir Neville Marriner jest autorem ścieżki dźwiękowej do filmu Amadeusz Milosza Formana. To jedno z najpopularniejszych nagrań w historii muzyki klasycznej
Sir Neville Marriner jest autorem ścieżki dźwiękowej do filmu "Amadeusz" Milosza Formana. To jedno z najpopularniejszych nagrań w historii muzyki klasycznejFoto: PAP/Adam Warżawa

- Sir Neville Marriner to właściwie cały mój pobyt w Polskim Radiu. Gdy się tu znalazłam, był kimś, kto pokazywał, jak grać muzykę dawnych mistrzów w inny sposób niż przyzwyczaili nas do tego dyrygenci poprzedniej epoki - opowiadała dziennikarka Dwójki.

Zmarły dyrygent współpracował z najważniejszymi orkiestrami świata. W 1958 roku założył legendarny zespół Academy of St Martin in the Fields. Sir Marriner nagrał prawie 1000 płyt z muzyką od wczesnego baroku po klasykę XX wieku. - Jego nagrania właściwie się nie starzeją - podkreślała Małgorzata Pęcińska.

Pomimo przejścia na emeryturę w 1989 roku, sir Neville Marriner pozostawał bardzo aktywnym dyrygentem, a swój wiek komentował dowcipnie: "Najgorszą rzeczą u dyrygenta wchodzącego w wiek geriatryczny jest to, że jest jeszcze bardziej pożądany niż kiedyś. Tylko szkoda, że te liczne oferty nie spływały do mnie kiedy miałem trzydzieści lat!".

***

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mistrzowie batuty: Oskar Fried i Erich Kleiber

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 11:48
W "Dużej Czarnej" słuchaliśmy nagrań, które wywarły olbrzymi wpływ na sztukę dyrygencką takich sław, jak Klemperer, Karajan czy Carlos Kleiber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orkiestrownik. Cała orkiestra w zasięgu ręki

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 14:06
Czy wiecie ile instrumentów jest w orkiestrze? A może chcielibyście się przekonać dlaczego rola dyrygenta jest tak istotna? Teraz odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące muzyki klasycznej możecie mieć we własnych telefonach.
rozwiń zwiń