Wszystkie Mazurki Świata brzmią nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 14:00
Tygodniowe święto muzyki tradycyjnej z różnych regionów Polski (i nie tylko) odbywa się pod hasłem "Nurty-Wiry-Wisła" w dniach 17-22 kwietnia w Warszawie.
Audio
  • Rozmowa z malarzem, etnografem i pisarzem Andrzejem Bieńkowskim (Poranek Dwójki)
  • Patrycja Zisch, Marcin Lićwinko, Grzegorz Jurguć i Jakub Korona o Konkursie Stara Tradycja 2017 (Źródła/Dwójka)
  • Joanna Strelnik i Tadeusz Wijata o muzyce z Opoczna na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (Źródła/Dwójka)
  • Julita Charytoniuk, Wiera Niczyporuk, Ewa Grochowska oraz Marina Kriukova o festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (Źródła/Dwójka)
Gwiazdy festiwalu Wszystkie Mazurki Świata
Gwiazdy festiwalu Wszystkie Mazurki ŚwiataFoto: Agata Raszewska/materiały prasowe festiwalu Wszystkie Mazurki Świata

Wiosenny festiwal Wszystkie Mazurki Świata ruszył w Poniedziałek Wielkanocny. W wielu miejscach Warszawy można do woli słuchać, tańczyć, grać i śpiewać, praktykować muzykanckie rzemiosło pod okiem wiejskich mistrzów, podpatrywać jak powstają tradycyjne instrumenty.

Główny koncert tegorocznej edycji festiwalu nosi tytuł "Muzyka Wisły". Zgromadzi wykonawców z regionów leżących wzdłuż rzeki, od Beskidu Śląskiego aż po Kujawy. Zabrzmią melodie pasterskie od strony górskich źródeł i powolne kujawiaki od Torunia, powiślaki i zawiślaki ze środkowego biegu, tańce flisaków i piosenki warszawskich przedmieść. Krzysztof Trebunia-Tutka, Wałasi, kapela Niwińskich, Heniek Małolepszy i inni wykonawcy będą wędrować z prądem i pod prąd, reaktywując "muzykę Wisły" (Centralna Biblioteka Rolnicza, piątek, 22 kwietnia).

Warsztaty tańca, śpiewu i gry na instrumentach, od początku istnienia festiwalu stanowią jego dominującą część. W tym roku oferta warsztatów jest tak szeroka, że można mówić o powołaniu w Warszawie cyklicznego Uniwersytetu Mazurkowego. Prowadzonych będzie ok. 50 klas – tańca (dla zaawansowanych i początkujących, z Polski centralnej, południowej, ze Szwecji, z Norwegii), śpiewu (przyśpiewkowego z Radomskiego, wielogłosowego z Podlasia i z Ukrainy), kilka różnych klas gry na skrzypcach, harmonii i innych instrumentach. Od wtorku rano, do soboty po południu każdy może zdobywać podstawy do praktykowania muzyki tradycyjnej.

Festiwal rozpoczęła otwarta wielkanocna impreza przy kościele pokamedulskim w Lasku Bielańskim (17 kwietnia, ul. Dewajtis 3), gdzie do tańca zagrała znana w Polsce i na świecie kapela Janusz Prusinowski Kompania, a polifoniczne pieśni ukraińskie zaśpiewał zespół More. Następnie festiwal przeniósł się na Krakowskie Przedmieście do Centralnej Biblioteki Rolniczej, gdzie we wtorek 18 kwietnia odbył się koncert laureatów konkursu Stara Tradycja - jest ich aż trzynastu. Energia młodych i bardzo młodych wykonawców z całej Polski, bo to do nich adresowany jest konkurs, różnorodność regionów i osobowości muzycznych gwarantują wyjątkowe wydarzenie.

Koncert "Opoczno stolicą oberka" (środa, 19 kwietnia) wypełni muzyka do tańca, którą przywiozą znakomite kapele z okolic Opoczna. Będzie okazją do poznania niejednorodnej muzyki tego regionu. Obok nich zagra zespół Odpoczno, który opiera się na opoczyńskim repertuarze, jednocześnie łącząc współczesną improwizację z żywiołowością wiejskiego grania.

Zupełnie inne, archaiczne brzmienia przywoła koncert „Pieśni wiosny, pieśni lata” (czwartek, 20 kwietnia). Dawny, głównie kobiecy repertuar przedstawi zespół Z lasu (obrzędowe pieśni z Polesia) oraz wykonawcy ze wschodniej Polski, z Ukrainy i z Rosji. Śpiewaczki starszego pokolenia z Podlasia i z Ukrainy zapewnią niepowtarzalny, autentyczny klimat. Instrumentarium moskiewskiego zespołu Repei to różnego rodzaju rosyjskie fletnie Pana, z piszczałkami z łodyg różnej grubości. Muzyka, którą Repei na nich wykonuje to zarówno tradycyjne pieśni jak i współczesne kompozycje.

Najbardziej barwne wydarzenie festiwalu, sobotnie Targowisko Instrumentów (22 kwietnia, Forteca, ul. Zakroczymska 12) przyciąga coraz więcej twórców z całej Polski i Europy. Fujarki, harmonie, liry, cymbały, ligawy, skrzypce, bębny, dudy, gliniane ptaszki znajdują nabywców i użytkowników. Oprócz stoisk, przez cały dzień toczą się tu koncerty, prezentacje, opowieści. W tym roku te działania poszerzone będą o Pracownię Targowiska Instrumentów, w której twórcy instrumentów przez trzy dni będą pracować, demonstrować, doradzać i tłumaczyć. Zarówno w trakcie Targowiska jak i przez cały tydzień oferowana będzie przestrzeń muzyczno-teatralna dla dzieci, czyli Małe Mazurki.

Finał festiwalu to, jak co roku, sobotnia Noc Tańca (Forteca, 22 kwietnia) - zabawa do białego rana przy muzyce najlepszych kapel wiejskich z różnych stron Polski oraz wschodzących gwiazd muzyki tradycyjnej. Zagrają m.in. kapela Maliszów, Tęgie Chłopy, orkiestra Sentymentalna, goście z Hiszpanii i Skandynawii, kapele warszawskie i wielu, wielu innych.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata powstał w 2010 roku i od tego czasu odbywa się dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Celem festiwalu jest promocja polskiej tradycyjnej muzyki oraz tańca w formach niestylizowanych czyli zaczerpniętych bezpośrednio od wiejskich muzykantów i tancerzy. Każda edycja festiwalu realizowana jest poprzez szereg działań, w które angażują się wiejscy wykonawcy starszego pokolenia, profesjonalni muzycy i młode pokolenia entuzjastów muzyki tradycyjnej. Udział tych różnorodnych grup i niezwykła atmosfera spotkania sprawia, że festiwal przyciąga coraz szerszą polską i zagraniczną publiczność.

***

Rozmawiali: Diana Szawłowska, Anna Szotkowska i Kuba Borysiak

Goście: Andrzej Bieńkowski (malarz, etnograf i pisarz); Patrycja Zisch, Marcin Lićwinko i Grzegorz Jurguć (laurteaci konkursów Stara Tradycja), Jakub Korona (koordynator Konkursu Stara Tradycja 2017); Joanna Strelnik (basistka z Opoczna),Tadeusz Wijata (akordeonista z Dzielnej pod Opocznem)

Daty emisji: 15, 18, 19 kwietnia 2017

Materiał zostały wyemitowane w audycjach "Poranek Dwójki" i "Źródła"

mat. pras./mc

Czytaj także

Odpoczno. Zaczęło się od eksperymentu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 18:36
– Zastanawiałem się, jak wpleść gitarę w polską muzykę tradycyjną – mówił Marcin Lorenc z zespołu Odpoczno, zdobywcy III nagrody w konkursie "Nowej Tradycji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Sobota. Zmartwychwstanie za pasem

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 11:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o zwyczajach, tradycjach i obrzędach tego wyjątkowego dnia, a także o przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyngusa na wsi wspominają ludowe śpiewaczki

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 15:00
"Do tego tu domu wstępujemy..." to fragment jednej z najpopularniejszych piosenek towarzyszących chodzeniu "po dyngusie". Nie zabraknie jej w audycji poświęconej temu zwyczajowi.
rozwiń zwiń