X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wszystkie Mazurki Świata brzmią nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 14:00
Tygodniowe święto muzyki tradycyjnej z różnych regionów Polski (i nie tylko) odbywa się pod hasłem "Nurty-Wiry-Wisła" w dniach 17-22 kwietnia w Warszawie.
Audio
  • Rozmowa z malarzem, etnografem i pisarzem Andrzejem Bieńkowskim (Poranek Dwójki)
  • Patrycja Zisch, Marcin Lićwinko, Grzegorz Jurguć i Jakub Korona o Konkursie Stara Tradycja 2017 (Źródła/Dwójka)
  • Joanna Strelnik i Tadeusz Wijata o muzyce z Opoczna na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (Źródła/Dwójka)
  • Julita Charytoniuk, Wiera Niczyporuk, Ewa Grochowska oraz Marina Kriukova o festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (Źródła/Dwójka)
Gwiazdy festiwalu Wszystkie Mazurki Świata
Gwiazdy festiwalu Wszystkie Mazurki ŚwiataFoto: Agata Raszewska/materiały prasowe festiwalu Wszystkie Mazurki Świata

Wiosenny festiwal Wszystkie Mazurki Świata ruszył w Poniedziałek Wielkanocny. W wielu miejscach Warszawy można do woli słuchać, tańczyć, grać i śpiewać, praktykować muzykanckie rzemiosło pod okiem wiejskich mistrzów, podpatrywać jak powstają tradycyjne instrumenty.

Główny koncert tegorocznej edycji festiwalu nosi tytuł "Muzyka Wisły". Zgromadzi wykonawców z regionów leżących wzdłuż rzeki, od Beskidu Śląskiego aż po Kujawy. Zabrzmią melodie pasterskie od strony górskich źródeł i powolne kujawiaki od Torunia, powiślaki i zawiślaki ze środkowego biegu, tańce flisaków i piosenki warszawskich przedmieść. Krzysztof Trebunia-Tutka, Wałasi, kapela Niwińskich, Heniek Małolepszy i inni wykonawcy będą wędrować z prądem i pod prąd, reaktywując "muzykę Wisły" (Centralna Biblioteka Rolnicza, piątek, 22 kwietnia).

Warsztaty tańca, śpiewu i gry na instrumentach, od początku istnienia festiwalu stanowią jego dominującą część. W tym roku oferta warsztatów jest tak szeroka, że można mówić o powołaniu w Warszawie cyklicznego Uniwersytetu Mazurkowego. Prowadzonych będzie ok. 50 klas – tańca (dla zaawansowanych i początkujących, z Polski centralnej, południowej, ze Szwecji, z Norwegii), śpiewu (przyśpiewkowego z Radomskiego, wielogłosowego z Podlasia i z Ukrainy), kilka różnych klas gry na skrzypcach, harmonii i innych instrumentach. Od wtorku rano, do soboty po południu każdy może zdobywać podstawy do praktykowania muzyki tradycyjnej.

Festiwal rozpoczęła otwarta wielkanocna impreza przy kościele pokamedulskim w Lasku Bielańskim (17 kwietnia, ul. Dewajtis 3), gdzie do tańca zagrała znana w Polsce i na świecie kapela Janusz Prusinowski Kompania, a polifoniczne pieśni ukraińskie zaśpiewał zespół More. Następnie festiwal przeniósł się na Krakowskie Przedmieście do Centralnej Biblioteki Rolniczej, gdzie we wtorek 18 kwietnia odbył się koncert laureatów konkursu Stara Tradycja - jest ich aż trzynastu. Energia młodych i bardzo młodych wykonawców z całej Polski, bo to do nich adresowany jest konkurs, różnorodność regionów i osobowości muzycznych gwarantują wyjątkowe wydarzenie.

Koncert "Opoczno stolicą oberka" (środa, 19 kwietnia) wypełni muzyka do tańca, którą przywiozą znakomite kapele z okolic Opoczna. Będzie okazją do poznania niejednorodnej muzyki tego regionu. Obok nich zagra zespół Odpoczno, który opiera się na opoczyńskim repertuarze, jednocześnie łącząc współczesną improwizację z żywiołowością wiejskiego grania.

Zupełnie inne, archaiczne brzmienia przywoła koncert „Pieśni wiosny, pieśni lata” (czwartek, 20 kwietnia). Dawny, głównie kobiecy repertuar przedstawi zespół Z lasu (obrzędowe pieśni z Polesia) oraz wykonawcy ze wschodniej Polski, z Ukrainy i z Rosji. Śpiewaczki starszego pokolenia z Podlasia i z Ukrainy zapewnią niepowtarzalny, autentyczny klimat. Instrumentarium moskiewskiego zespołu Repei to różnego rodzaju rosyjskie fletnie Pana, z piszczałkami z łodyg różnej grubości. Muzyka, którą Repei na nich wykonuje to zarówno tradycyjne pieśni jak i współczesne kompozycje.

Najbardziej barwne wydarzenie festiwalu, sobotnie Targowisko Instrumentów (22 kwietnia, Forteca, ul. Zakroczymska 12) przyciąga coraz więcej twórców z całej Polski i Europy. Fujarki, harmonie, liry, cymbały, ligawy, skrzypce, bębny, dudy, gliniane ptaszki znajdują nabywców i użytkowników. Oprócz stoisk, przez cały dzień toczą się tu koncerty, prezentacje, opowieści. W tym roku te działania poszerzone będą o Pracownię Targowiska Instrumentów, w której twórcy instrumentów przez trzy dni będą pracować, demonstrować, doradzać i tłumaczyć. Zarówno w trakcie Targowiska jak i przez cały tydzień oferowana będzie przestrzeń muzyczno-teatralna dla dzieci, czyli Małe Mazurki.

Finał festiwalu to, jak co roku, sobotnia Noc Tańca (Forteca, 22 kwietnia) - zabawa do białego rana przy muzyce najlepszych kapel wiejskich z różnych stron Polski oraz wschodzących gwiazd muzyki tradycyjnej. Zagrają m.in. kapela Maliszów, Tęgie Chłopy, orkiestra Sentymentalna, goście z Hiszpanii i Skandynawii, kapele warszawskie i wielu, wielu innych.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata powstał w 2010 roku i od tego czasu odbywa się dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Celem festiwalu jest promocja polskiej tradycyjnej muzyki oraz tańca w formach niestylizowanych czyli zaczerpniętych bezpośrednio od wiejskich muzykantów i tancerzy. Każda edycja festiwalu realizowana jest poprzez szereg działań, w które angażują się wiejscy wykonawcy starszego pokolenia, profesjonalni muzycy i młode pokolenia entuzjastów muzyki tradycyjnej. Udział tych różnorodnych grup i niezwykła atmosfera spotkania sprawia, że festiwal przyciąga coraz szerszą polską i zagraniczną publiczność.

***

Rozmawiali: Diana Szawłowska, Anna Szotkowska i Kuba Borysiak

Goście: Andrzej Bieńkowski (malarz, etnograf i pisarz); Patrycja Zisch, Marcin Lićwinko i Grzegorz Jurguć (laurteaci konkursów Stara Tradycja), Jakub Korona (koordynator Konkursu Stara Tradycja 2017); Joanna Strelnik (basistka z Opoczna),Tadeusz Wijata (akordeonista z Dzielnej pod Opocznem)

Daty emisji: 15, 18, 19 kwietnia 2017

Materiał zostały wyemitowane w audycjach "Poranek Dwójki" i "Źródła"

mat. pras./mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odpoczno. Zaczęło się od eksperymentu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 18:36
– Zastanawiałem się, jak wpleść gitarę w polską muzykę tradycyjną – mówił Marcin Lorenc z zespołu Odpoczno, zdobywcy III nagrody w konkursie "Nowej Tradycji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Sobota. Zmartwychwstanie za pasem

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 11:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o zwyczajach, tradycjach i obrzędach tego wyjątkowego dnia, a także o przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyngusa na wsi wspominają ludowe śpiewaczki

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 15:00
"Do tego tu domu wstępujemy..." to fragment jednej z najpopularniejszych piosenek towarzyszących chodzeniu "po dyngusie". Nie zabraknie jej w audycji poświęconej temu zwyczajowi.
rozwiń zwiń