Rocznica śmierci prof. Mieczysława Tomaszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 18:30
Rok temu, 14 stycznia 2019 roku, odszedł od nas prof. Mieczysław Tomaszewski - jeden z najwybitniejszych polskich badaczy twórczości Chopina, muzykolog i teoretyk muzyki. Z tej okazji Program 2 Polskiego Radia przygotował szereg audycji wspomnieniowych.
Audio
  • Prof. Mieczysław Tomaszewski o współpracy z radiową Dwójką (Poranek Dwójki)
  • Prof. Mieczysław Tomaszewski o istocie swojej pracy badawczej (Wybieram Dwójkę)
Mieczysław Tomaszewski
Mieczysław TomaszewskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Prof. Mieczysław Tomaszewski zmarł 14 stycznia w wieku 97 lat. Był znawcą muzyki romantycznej i muzyki współczesnej, autorem ponad 250 tekstów naukowych, publikowanych w kraju, a także we Francji, Austrii, Niemczech, Anglii, Rosji, na Słowacji i na Litwie. Wybitnym chopinologiem. Kierownikiem Katedry Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego Akademii Muzycznej w Krakowie. Wieloletnim dyrektorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, autorem trzech cykli muzycznych w Dwójce, w tym 44 audycji poświęconych Chopinowi.

Przeczytaj: Krzysztof Penderecki: imieniem prof. Tomaszewskiego nazwałem dąb

W latach 1946-49 redagował "Arkonę" - periodyk poświęcony kulturze i sztuce; w latach 1949-1952 był dyrektorem Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej w Bydgoszczy, w latach 1952-1988 redaktorem naczelnym (od 1964 także dyrektorem) Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Krakowie. Za swoje zasługi na rzecz rozwoju i upowszechniania polskiej kultury muzycznej został odznaczony Orderem Orła Białego.

W "Poranku Dwójki" spotkaliśmy się z sopranistką Olgą Pasiecznik, która wystąpiła podczas koncertu "Chopina pieśni i piosnki". Śpiewaczka opowiedziała o specyfice wykonawstwa tych dzieł oraz o współpracy z profesorem Mieczysławem Tomaszewskim.

Wybitnemu znawcy Chopina poświęcona była również "Pora koncertowa". Od godziny 13.00 słuchaliśmy m.in Sonaty wiolonczelowej g-moll, op. 65, Nokturnu cis-moll, op. 27 nr 1 czy Nokturnu fis-moll op. 48 nr 2, skomponowanych przez jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych.

shutterstock_nuty 1200.jpg
Prof. Mieczysław Tomaszewski. Opowieści z radiowego archiwum

O godzinie 19.00 w "Filharmonii Dwójki" zapraszaliśmy również na transmisję wyjątkowego koncertu "Chopina pieśni i piosenki" w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. W programie wszystkie Pieśni Fryderyka Chopina w interpretacji Olgi Pasiecznik i Kevina Kennera oraz Mariusza Godlewskiego i Radosława Kurka.

Przeczytaj: Prof. Tomaszewski. Od biblii chopinologów do kultowych audycji w Dwójce

Profesorowi Mieczysławowi Tomaszewskiemu poświęcone były również "Rozmowy po zmroku", podczas których przedstawiliśmy skrót wystąpień wychowanków profesora podczas spotkania wspomnieniowego w Akademii Muzycznej w Krakowie 18 maja 2019 roku. Tego dnia Sali Senatu Uczelni zostało nadane imię prof. Tomaszewskiego. W audycji znajdą się fragmenty wystąpień Teresy Maleckiej, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Małgorzaty Janickiej-Słysz, Agnieszki Draus oraz Marcina Trzęsioka i Leszka Polony.

Przez cały dzień słuchaliśmy także archiwalnych wypowiedzi profesora na antenie Programu 2 Polskiego Radia w różnych pasmach.

am


Zobacz więcej na temat: Mieczysław Tomaszewski
Czytaj także

"Dzięki Dwójce ludzie zaczęli mne zaczepiać na ulicy"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 23:00
Tak swoją współpracę z Polskim Radiem wspomina wybitny chopinista, Mieczysław Tomaszewski. Z kolei profesor Mirosław Perz opowiada, jak słuchacze Dwójki pomogli mu skompletować "200 kantat Jana Sebastiana Bacha".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Penderecki: imieniem prof. Tomaszewskiego nazwałem dąb

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 09:00
– O muzyce dużo nie rozmawialiśmy, raczej o drzewach – wybitnego badacza muzyki polskiej, który zmarł w wieku 97 lat, wspominał w Dwójce Krzysztof Penderecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieczysław Tomaszewski: fascynacja botaniką pomogła mi przy edukacji muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 15:00
- Z dzieciństwa pamiętam spacery z dziadkiem, podczas których zainteresowałem się botaniką. Ta fascynacja pogłębiła się, gdy znalazłem przewodnik do oznaczania roślin Rostafińskiego. Książka była bez okładki i nie miała tych objaśnień, które dla oznaczania roślin są potrzebne. Musiałem więc sam dojść do tego, co te skróty znaczą - mówił w 2006 roku w Dwójce nieżyjący już wybitny muzykolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria João Pires w hołdzie profesorowi Mieczysławowi Tomaszewskiemu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 12:12
W audycji przypadającej w 98. rocznicę urodzin prof. Mieczysława Tomaszewskiego słuchaliśmy nagrań jednej z jego ulubionych chopinistek - Marii João Pires, świętując tym samym 75. urodziny wybitnej portugalskiej pianistki.
rozwiń zwiń