Koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Dyryguje Jerzy Maksymiuk

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 14:15
5 grudnia br. o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego wystąpi Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, którą poprowadzi maestro Jerzy Maksymiuk. W programie dzieła Mozarta, Piotra Czajkowskiego i Jeana Sibeliusa. Transmisja w radiowej Dwójce.
Jerzy Maksymiuk
Jerzy MaksymiukFoto: Mirosław Pietruszyński

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia nr 36 C-dur "Linzka" KV 425

I. Adagio – Allegro spiritoso
II. Andante con moto
III. Menuetto
IV. Presto

Piotr Czajkowski Serenada na orkiestrę smyczkową C-dur op. 48 

1. Pezzo in forma di sonatina. Andante non troppo—Allegro moderato
2. Valse. Moderato. Tempo di Valse
3. Elegia. Larghetto elegiaco
4. Finale (Tema russo). Andante — Allegro con spirito

Jean Sibelius Valse Triste op. 44 nr 1 (2 Pieces from Kuolema op. 44)

wyk. Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Jerzy Maksymiuk

***

Jerzy Maksymiuk - urodził się w Grodnie (1936). Studia muzyczne zwieńczyły trzy dyplomy: z pianistyki (klasa Jerzego Lefelda), kompozycji (klasa Piotra Perkowskiego) i dyrygentury (klasa Bogusława Madeya).

W roku 1961 zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, ale pianistykę porzucił na rzecz dyrygentury. W 1972 roku założył Polską Orkiestrę Kameralną, którą wkrótce wielu krytyków uznało za jedną z najlepszych orkiestr na świecie. POK koncertowała pod jego batutą na całym świecie w tak prestiżowych salach jak Carnegie Hall, Wiener Ferein, a także na słynnych londyńskich Promsach i oczywiście w Polsce. Sukcesem był także kontrakt z wytwórnią płytową EMI.

W roku 1975 Maksymiuk został pierwszym dyrygentem WOSPR-u (dwukrotne tournée europejskie i w Stanach Zjednoczonych). Lata 1983-1991 to okres owocnego szefowania BBC Scottish Symphony Orchestra, wielu koncertów i tournée z tym zespołem (m.in. Koncerty Promenadowe w Londynie). Tytuł Conductor Laureate przyznany artyście jest wyrazem uznania dla jego osiągnięć w BBC SSO. W roku 1990 Jerzy Maksymiuk rozpoczął współpracę z English National Opera, gdzie poprowadził premierowe przedstawienie "Don Giovanni" i "Zemsta nietoperza". Następne lata wypełniły koncerty w wielu prestiżowych salach, m.in. dyrygował koncertem otwierającym salę Filharmonii w Belfaście. Na swym koncie ma koncerty z tak znakomitymi orkiestrami jak London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Zawsze koncertował też w kraju, często z wyróżnianą przez siebie Sinfonią Varsovią.

Jerzy Maksymiuk nagrał ponad 100 płyt, m.in. dla EMI (13 płyt), Hyperionu, Naxosa.

Na swym koncie ma wiele nagród, m.in. nagrodę Gramophone Award - "Best Concerto of the Year" (1992) za "The Confession of Isobel Gowdie" Jamesa Macmillana.

Jest jednym z dwóch artystów odznaczonych prestiżowym złotym medalem za popularyzowanie muzyki Edwarda Elgara.

Maksymiuk jest też kompozytorem (muzyka symfoniczna, kompozycje kameralne, balet, pieśni, muzyka filmowa). Pracę jako kompozytor muzyki filmowej rozpoczął już na studiach - współpracował m.in. z Jerzym Petelskim, Wojciechem Hasem i Krzysztofem Zanussim. Łącznie ogromny dorobek Maksymiuka obejmuje muzykę do ponad 100 filmów.

Od kilku lat artystę pochłania komponowanie muzyki symfonicznej. Ostatnio napisane kompozycje to m.in. "Liście gdzieniegdzie spadające" (2011) - utwór na orkiestrę kameralną, "Vers" na orkiestrę smyczkową (2014), "Arbor vitae II" na orkiestrę, akordeony i sopran (2018), "Gdy marzenia płoną" na trzy akordeony, utwór dedykowany zespołowi Motion Trio (2021). Za wspaniały przerywnik w tej pracy uznaje Maksymiuk napisanie muzyki do niemego filmu "Mania" z udziałem Poli Negri (2011). "Pisząc muzykę do »Manii« mogłem odbyć interesującą wycieczkę, nie tylko muzyczną" – mówi. Zainspirowała ona z kolei artystę do napisania muzyki na dwa fortepiany, która ukazała się na płycie zatytułowanej "Retro" (2017). Wykonawcami byli poza nim: Janusz Olejniczak i Kasia Moś (śpiew).

Artystę uhonorowano wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Brylantową i Złotą Batutą, SuperWiktorem, Złotym Fryderykiem. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Białystok. Szczyci się tytułami Doktora Honoris Causa nadanymi przez Uniwersytet w Strahclyde, Uniwersytet Białostocki i Akademię Muzyczną w Bydgoszczy.

Czytaj także

Long Long i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 06:40
Long Long – znakomity tenor, laureat Nagrody Polskiego Radia na 10. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki – ponownie zagościł na polskiej scenie. Tym razem usłyszeliśmy go podczas koncertu, na którym wykonał arie m.in. z "Halki" czy "Strasznego Dworu". Artyście towarzyszyła Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy. Zobacz zapis wideo tego wyjątkowego koncertu!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Arie/Arias". Long Long i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 07:00
Przedstawiamy nowe wydawnictwo Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie - "Arie/Arias". Umieszczone na płycie arie wykonuje Long Long, znakomity młody chiński tenor, mieszkający obecnie w Niemczech. 
rozwiń zwiń