Sutari & Bastarda na festiwalu "Nowa Tradycja". Transmisja dziś wieczorem

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 20:00
Zapraszamy na transmisję z 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", który z rozmachem powraca po pandemicznej przerwie. Drugi dzień koncertowy zamknie Sutari & Bastarda. Słuchaj w Dwójce i oglądaj na stronach Polskiego Radia.
Bastarda i Sutari
Bastarda i SutariFoto: mat. pras.

Po niemal dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Polskie Radio zaprasza na kolejną odsłonę corocznego folkowego święta, czyli Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", który odbędzie się w tradycyjnej formie - w studiu koncertowym, z udziałem gwiazd oraz publiczności.

W tym roku koncertową część festiwalu zgodzili się wypełnić świetni polscy artyści i zespoły, którzy przygotowali program specjalnie na to wydarzenie. Motywem przewodnim festiwalu są połączenia muzycznych kultur, leżących na styku naszych wschodnich granic: polsko-litewskiej, polsko-litewsko-białoruskiej, polsko-ukraińskiej. W sobotni wieczór (14.05) będzie można usłyszeć wspólny projekt Sutari i Bastardy, który spodoba się słuchaczom ceniącym fuzje gatunków muzycznych. 

Sutari & Bastarda sięgają wspólnie po muzykę pogranicza Czerpią z ludowych pieśni białoruskich, litewskich sutartines oraz polskiej muzyki tradycyjnej. Studiując bogate i różnorodne źródła tych regionów, próbują dotrzeć do tego, co potencjalnie drzemie na styku tak różnych tradycji. A wszystko zaczęło się od Mickiewicza! 

"Chcieliśmy dotrzeć do źródeł, z których czerpał wieszcz Adam, i na ich podstawie stworzyć naszą współczesną, muzyczną wersję „Ballad i Romansów”. Podążając śladami poety, odkrywamy pogranicze także dla siebie. I to dawne, historyczne, wyrażane w starych pieśniach i to aktualne, naznaczone największymi wyzwaniami współczesnego świata. Nasza praca traktuje źródła z szacunkiem i miłością, jednak podejmując dziś temat pogranicza, tego symbolicznego przeciągania liny między kulturami, a także współczesnego problemu granic również w wymiarze geopolitycznym - dostrzegamy bardziej uniwersalny, ogólnoludzki i głęboki wymiar poruszanych zagadnień.

Tego samego wieczoru wystąpią także laureaci Nagrody "Muzyka Źródeł": Stanisława Galica-Górkiewicz i Józef Broda.


KGHM_PM_Logo_NonMet_RGB_Pos.jpg
KGHM Polska Miedź SA
Sponsorem 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia ”Nowa Tradycja”

Program:

Laureaci Nagrody "Muzyka Źródeł": Stanisława Galica-Górkiewicz

Kurbasy (UKR)

Laureaci Nagrody "Muzyka Źródeł": Józef Broda

Sutari & Bastarda: "Tamoj"

Przypomnijmy, że festiwal to nie tylko część koncertowa, ale przede wszystkim Konkurs Muzyki Folkowej dla młodych solistów i zespołów, grających szeroko rozumianą muzykę folkową. Na przesłuchania konkursowe zapraszamy w piątek i sobotę 13 i 14 maja, wstęp jest wolny.

***

Na transmisję z 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w sobotę (14.05) w godz. 19.30-22.30 zapraszają Mariana Kril i Magdalena Tejchma.

Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja tradycja

Czytaj także

Muzyka o cyklu natury i Chopin ludowym uchem

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 06:00
O nowym albumie grupy Bastarda we współpracy z chórem uniwersyteckim SWPS rozmawialiśmy z Pawłem Szamburskim. Wspomnieliśmy także zmarłą niedawno wyśmienita śpiewaczkę kurpiowską - Zofię Warych. A w związku z rozpoczynającym się właśnie Konkursem Chopinowskim sprawdziliśmy, co o twórczości polskiego kompozytora myślą wiejscy muzykanci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez harmonizowania, przez całą noc - idee Osmętnicy

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 10:05
Łatwo jest o wrzucenie jednego i drugiego do jednego worka, wysypanie i powiedzenie: „O, proszę, stworzyliśmy właśnie fuzję”. A fuzja wymaga o wiele więcej – tłumaczy Antoni Beksiak, współzałożyciel zespołu Niewte, którego album „Osmętnica Electronica” zdobył III miejsce w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2021
rozwiń zwiń