Polska Orkiestra Radiowa i "kulinarny" finał sezonu

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 10:42
"Grand duet na słodkie pierożki, serowy strudel, klarnet i basethorn" Mendelssohna to jeden z utworów, które zabrzmią 21 czerwca w radiowym studiu im. Lutosławskiego.
Audio
  • Michał Klauza o finałowym koncercie sezonu Polskiej Orkiestry Radiowej (Poranek Dwójki)
Na koncert zapraszamy w niedzielę 21.06 o godz. 19.00. Bilety na koncert można kupić w sklepie Polskiego Radia
Na koncert zapraszamy w niedzielę 21.06 o godz. 19.00. Bilety na koncert można kupić w sklepie Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Na wieczór kończący koncertowy sezon Polskiej Orkiestry Radiowej dyrygent zespołu Michał Klauza wybrał m.in. słynne dzieła klarnetowe, w tym Koncert klarnetowy A-dur Mozarta i Konzertstück nr 1 F-dur op. 113 i nr 2 d-moll op. 114 Feliksa Mendelssohna. – Należy pamiętać, że utwory te były stworzone dla ówczesnych wirtuozów instrumentu – mówił Michał Klauza.

Mendelssohn napisał Konzertstück dla swoich przyjaciół Heinricha i Carla Baermannów, znakomitych klarnecistów lat 30. XIX w. Michał Klauza przywołał anegdotyczne źródło tego utworu, który powstał w wyniku szczególnej kulinarno-muzycznej "bitwy niedaleko Pragi".

Bilety na koncert do nabycia w sklepie internetowym Polskiego Radia >>>

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Michał Klauza (dyrygent i dyrektor Polskiej Orkiestry Radiowej)

Data emisji: 19.05.2015

Godzina emisji: 8.35

mc/kd

Czytaj także

Tadeusz Strugała: robię resúmé życia

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 10:36
- Byłem dyrygentem, który nie tylko dyrygował. Organizowałem, przewodniczyłem, pełniłem różnego rodzaju funkcje - przyznaje wybitny dyrygent, który obchodzi jubileusz 80. urodzin i 60. lecia pracy artystycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lutosławski warszawski i latynoamerykański

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 10:00
– Byłam zaskoczona, że tak bardzo przypomina to latynoamerykańskie bolera – mówiła Magda Navarrete o "rozrywkowej" części twórczości Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspak, czyli dziki kuzyn wiolonczeli

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2015 17:30
– Brzmienie jest energiczne, ale różni się w zależności od egzemplarza – mówił Andrzej Król, twórca wspaków, które usłyszymy na Biennale Dźwięków Niskich Basso w Warszawie.
rozwiń zwiń