X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak Harasiewicz "nie zrozumiał śmierci Stalina"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 16:00
Wybitny polski pianista w rozmowie z Anną Skulską wspominał nie tylko dawne czasy, ale też opowiadał o swojej fascynacji gwiazdami.
Audio
Koncert muzyki poważnej w siedzibie Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Na zdjęciu pianista, laureat I Nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 1955 r. Adam Harasiewicz.
Koncert muzyki poważnej w siedzibie Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Na zdjęciu pianista, laureat I Nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 1955 r. Adam Harasiewicz.Foto: PAP/Grzegorz Rogiński

Adam Harasiewicz w mijającym właśnie roku obchodził swoje 80. urodziny. Pianistyczny talent przejawiał już jako nastolatek. W wieku 15 lat zdobył I nagrodę na Konkursie Młodych Talentów w Rzeszowie. Rok później wziął udział w konkursie eliminacyjnym do IX Konkursu Chopinowskiego. Studia pianistyczne odbył w Krakowie w klasie prof. Zbigniewa Drzewieckiego (1950-1956).

Jak opowiadał w Dwójce, w szkole artystycznej łatwiej było znosić ciężką atmosferę PRL-u, choć i tam zdarzały się absurdy.

- Po śmieci Stalina kazali mi stanąć na honorowej warcie ku jego czci. Niestety ZMPowcom nie spodobała się moja postawa. Krytykowali mnie mówiąc, że kolega Harasiewicz nie zrozumiał śmierci Stalina - opowiadał w rozmowie z Anną Skulską. - Musiałem popełnić samokrytykę, więc na zebraniu wstałem i powiedziałem, że postąpiłem niesłusznie. Na co Andrzej Kurylewicz powiedział "No i cześć". Cała sala się zaczęła śmiać - wspominał Harasiewicz.

W 1955 roku pianista został laureatem I nagrody V Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Dwa lata później otrzymał medal Fundacji Harriet Cohen w Londynie za wybitne osiągnięcia pianistyczne (1957).

Obecnie wielką pasją Adama Harasiewicza jest kosmos i odkrycia z nim związane. - Czy wie pani, że jeżeli zmniejszymy Słońce do średnicy jabłka, to w tej proporcji Ziemia jest wielkości maku, w odległości 10 metrów od niego, a następna gwiazda byłaby gdzieś na Sycylii, 2 tysiące kilometrów dalej - opowiadał Annie Skulskiej.

Więcej wspomnień i opowieści pianisty w nagraniu audycji.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jurorzy byli bardzo podzieleni

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2010 12:00
Niektórzy uważali, że nikt nie zasługuje na pierwsza nagrodę - zdradza Adam Harasiewicz, juror Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tylko Słowianie potrafią grać Chopina

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 16:10
- Gdyby nie moje słowiańskie korzenie i lekcje u Adama Harasiewicza nie rozumiałbym muzyki Chopina - mówi Ingolf Wunder, laureat II nagrody XVI Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera płyty-cegiełki z mazurkami i etiudami Chopina "Solidarni z Japonią"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2011 06:00
Na liście wykonawców znaleźli się znakomici pianiści, m.in.: Krystian Zimerman, Rafał Blechacz i Adam Harasiewicz. Całkowity dochód ze sprzedaży płyty zostanie przekazany na rzecz ofiar marcowego trzęsienia ziemi.
rozwiń zwiń