Zapiski ze współczesności: Marzec 68 we wspomnieniach

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2008 14:45
W tym tygodniu w Zapiskach ze współczesności - Marzec 68 we wspomnieniach.

W pierwszym odcinku - wspomnienia Joanny Szczęsnej, dziennikarki "Gazety Wyborczej", w 1968 r. studentki I roku polonistyki Uniwersytetu Łódzkiego, w latach 70. redaktorki wychodzącego poza cenzurą "Biuletynu Informacyjnego", w latach 80. - podziemnego "Tygodnika Mazowsze". Joanna Szczęsna jest wraz z Anną Bikont autorką biografii polskiej noblistki - "Wisławy Szymborskiej pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny" oraz dwu książek z cyklu Zabawy Literackie: Limeryki, czyli o plugawości i promienistych szczytach nonsensu i Epitafia, czyli uroki roztaczane przez niektóre zwłoki. W cyklu "Zapiski ze wspólczesności" usłyszymy jej opowieść o wiecu solidarnościowym na Uniwersytecie Łódzkim.

W drugim odcinku - prof. Paweł Śpiewak, socjolog i historyk idei, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta, były poseł na sejm. Dziś opowiada jak zapamiętał marzec 1968 roku, co działo się w szkołach, na uniwersytecie, wsrod najbliższych przyjaciół i w domu rodzinnym (Paweł Śpiewak jest synem poetki Anny Kamieńskiej i Jana Śpiewaka), w którym mówiono o wyjeżdżających z Polski ludziach kultury.

W odcinku trzecim - prof. Jadwiga Staniszkis, socjolog i politolog. Po ukończeniu studiów socjologicznych na UW w 1965 roku, podjęła pracę asystentki na macierzystej uczelni. W 1968 r. za udział w niezależnym ruchu studenckim i udział w demonstracjach usunięta z uczelni i osadzona w więzieniu, w 1971 r. obroniła doktorat a w 1978 roku habilitowała się na Uniwersytecie Warszawskim. Dziś powraca pamięcią do wydarzeń na Uniwersytecie Warszawskim, w których brała czynny udział...

Odcinek czwarty - to wspomnienia Janusza Zaorskiego, zaś odcinek piąty to wspomnienia Antoniego Libery - pisarza, tłumacza, historyka literatury.

Czytaj także

Spór jest nie o to, komu, a kto ma przywracać obywatelstwo

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2008 09:45
Ludzie związani ze zbrodniczym aparatem przemocy są też w Polsce i mają obywatelstwo polskie. Należy potwierdzić obywatelstwo każdemu, kto się zgłasza
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marzec 68 – zryw do wolności

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2008 08:45
Jeśli nawet ten pierwszy kamyczek lawiny był prowokacyjny, to lawina, która się wyzwoliła, ona uruchomiła jednak pewne procesy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka w książkach

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2010 16:00
"Ludzie radia" potrafią pięknie mówić o muzyce, okazuje się, że równie dobrze idzie im pisanie o niej.
rozwiń zwiń