Ks. prof. Bednarczyk: ta książka to dar wykładowców UKSW na rzecz beatyfikacji

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 11:42
Pamięć o przeszłości powinna zawsze łączyć się ze służbą przyszłości. To klucz autorów 35-ciu rozdziałów książki "Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej".
Kardynał Stefan Wyszyński (w środku).
Kardynał Stefan Wyszyński (w środku). Foto: Instytut Prymasowski / Episkopat News

- Gdy rozpoczynała się pandemia, mieliśmy konferencję poświęconą prymasowi Wyszyńskiemu. Miała być ona przygotowaniem do planowanej w ubiegłym roku beatyfikacji. Ponieważ tak się nie stało, mieliśmy nieco więcej czasu, by podjąć próbę stworzenia pozycji, która byłaby czymś szczególnym - mówił w Dwójce współautor książki "Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej".

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Zobacz serwis specjalny o kardynale Stefanie Wyszyńskim

Posłuchaj
13:50 Dwójka Lumen 12.09.2021 bednarczyk.mp3 Ks. prof. Rafał Bednarczyk o książce "Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej" (Lumen/Dwójka) 

W niedzielę (12.09) w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawiana została msza święta beatyfikacyjna kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Osobę Prymasa Tysiąclecia przybliża zbiorowa publikacja Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która stanowi bardzo istotny wkład w przygotowania do tej beatyfikacji -  stworzenia pozycji, która byłaby czymś szczególnym - mówił w Dwójce s. prof. Rafał Bednarczyk, współautor książki "Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej".

Wyjątkowy album CD "Kardynał Stefan Wyszyński. W służbie Kościoła i Ojczyzny" >>>

Licząca 700 stron publikacja pod red. ks. prof. Ryszarda Czekalskiego, rektora UKSW, ma charakter wielowymiarowy. Tom składa się z 35 artykułów, a ich autorami są przede wszystkim wykładowcy i pracownicy naukowi uniwersytetu reprezentujący różne dyscypliny naukowe.

1200x660-CZACKA.JPG
S. Elżbieta Róża Czacka. Niewidoma matka niewidomych - serwis specjalny

- Mieliśmy zamysł, by ta pozycja była swego rodzaju kompendium wiedzy o prymasie Wyszyńskim; żeby ująć najważniejsze zagadnienia, najważniejsze obszary jego działalności i myśli. Tak by czytelnik, których chciałby rzeczywiście zapoznać się z postacią prymasa Wyszyńskiego, mógł to zrobić dzięki tej książce - tłumaczył ks. prof. Bednarczyk.

Publikacja pokazuje kardynała Stefana Wyszyńskiego po 40 latach od jego śmierci. - Najpierw pokazaliśmy jego działalność jeszcze jako księdza, kiedy się kształcił i zdobywał doświadczenie jako teolog, społecznik i publicysta. Dalej przedstawiony jest już jako biskup i prymas Polski. A zatem jego działalność jako kogoś, kto odpowiada za Kościół diecezjalny, a jako prymas - za Kościół w Polsce. Tutaj też są różne obszary jego aktywności jako pasterza, jak np. jego rola w kształtowaniu uniwersytetu, wcześniej Akademii Teologii Katolickiej. Losy tej uczelni były zagrożone i gdyby nie prymas Wyszyński, ona na pewno by nie przetrwała - podkreślał gość Dwójki.

***

Tytuł audycji: Lumen

Prowadziła: Małgorzata Glabisz

Gość: ks. prof. Rafał Bednarczyk (współautor książki "Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej")

Data emisji: 12.09.2021

Godzina emisji: 7.30

pg

Czytaj także

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. 104 lata historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 11:19
- Chcemy, aby widz sam poznał tę historię i sam dokonał refleksji. Staramy się nie narzucać naszego punktu widzenia. To jest opowieść dla młodych. Oni wchodzą w tę historię na początku XX wieku i idą z naszymi bohaterami do początku XXI wieku - mówił w "Poranku Dwójki" historyk Piotr Dmitrowicz, od 1 czerwca br. dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prymas Tysiąclecia - człowiek na swoje czasy

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 09:00
- Wskazał go umierający kardynał Hlond, prymas Polski, znał go jeszcze sprzed wojny, jako biskupa. Wiedział, że ma przygotowanie, jest świetnie wykształcony, wie co to jest marksizm, komunizm, ma doświadczenie w pracy z robotnikami z okresu przedwojennego - gościem Dwójki była Ewa Czaczkowska, historyk, publicystka, biografka kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981), którego beatyfikacja odbędzie się 12 września w Warszawie. 
rozwiń zwiń