X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak odnajduje się Żołnierzy Wyklętych?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 11:00
- Komuniści nie dokumentowali miejsc pochówku swoich ofiar - podkreślił prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN, wyjaśniając trudności w poszukiwaniach grobów Żołnierzy Wyklętych.
Audio
  • Prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN o Żołnierzach Wyklętych (Poranek Dwójki)
Kwatera na Łączce  miejsce pochówku Żołnierzy Wyklętych przy murze Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie
Kwatera na Łączce – miejsce pochówku Żołnierzy Wyklętych przy murze Cmentarza Wojskowego na Powązkach w WarszawieFoto: Wikimedia Commons/Zlisiecki, lic. CC-BY-SA-3.0

1 marca - w Dniu Żołnierzy Wyklętych - poznamy kolejne nazwiska żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy padli ofiarą terroru komunistycznego i zostali pochowani w bezimiennych grobach.

- Miejsca pochówku typujemy po długotrwałej analizie źródeł. Nawet pomyłka o 20 cm może oznaczać porażkę - wyjaśniał prof. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego. Nasz gość przywołał przykład grobów odnalezionych na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. - Kluczowy okazał się list naczelnika więzienia przy ulicy Kurkowej do wdowy po Feliksie Selmanowiczu "Zagończyku", w którym wskazał on ten właśnie cmentarz. Trudno powiedzieć, czy ten ludzki odruch to chwila słabości czy wyraz autentycznego współczucia - zastanawiał się.

Niestety, o czym także mówił prof. Szwagrzyk, na przeszkodzie poszukiwaniom grobów Żołnierzy Wyklętych staje nieraz polskie prawo oraz niewrażliwość organów ścigania...

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Krzysztof Szwagrzyk (pełnomocnik Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego)

Data emisji: 27.02.2015

Godzina emisji: 6.00

Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki"

 

mm/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bojownicy PPS. Wieczorem zamach, rano do pracy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 18:00
- Piłsudski organizował ich w pięcioosobowe oddziały, po jednym na każde miasto, ale sprawy wymknęły się spod kontroli - mówił Wojciech Lada, autor książki "Polscy terroryści".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Churchill nie uratował Polski?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 18:00
- On był premierem brytyjskim i myślał o interesie Wielkiej Brytanii. Poświęciłby wszystko dla ratowania imperium - mówił w Dwójce prof. Michał Leśniewski, uczestnik dyskusji o słynnym przywódcy.
rozwiń zwiń