Dlaczego Churchill nie uratował Polski?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 18:00
- On był premierem brytyjskim i myślał o interesie Wielkiej Brytanii. Poświęciłby wszystko dla ratowania imperium - mówił w Dwójce prof. Michał Leśniewski, uczestnik dyskusji o słynnym przywódcy.
Audio
  • Kontrowersje wokół Winstona Churchilla. Dyskusja z udziałem prof. Aleksandra Smolińskiego, prof. Zbigniewa Wawera i prof. Michała Leśniewskiego. Prowadziła Hanna Maria Giza (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Winston Churchill (na zdjęciu; rysunek William Timym). W 2002 roku w plebiscycie organizowanym przez BBC został uznany za najwybitniejszego Brytyjczyka wszech czasów
Winston Churchill (na zdjęciu; rysunek William Timym). W 2002 roku w plebiscycie organizowanym przez BBC został uznany za najwybitniejszego Brytyjczyka wszech czasówFoto: Wikipedia/domena publiczna

Biografowie opisywali go jako wybitnego męża stanu, charyzmatycznego polityka, stratega, historyka i pisarza nagrodzonego literackim Noblem. Ale kim był naprawdę? Dla wielu Polaków Winston Churchill jest postacią trudną w ocenie, a czasami wręcz negatywną. Przypisuje mu się brak realizacji sojuszniczych postanowień w roku 1939, oddanie Polski Stalinowi na konferencji jałtańskiej, czy też nieobecność polskich żołnierzy na Londyńskiej Paradzie Zwycięstwa w roku 1946.
>>>Zobacz serwis Polskiego Radia o II wojnie światowej

Obecni w studiu Dwójki historycy zgodzili się, że choć brytyjski premier jest z polskiego punktu widzenia postacią kontrowersyjną, to nie wszystkie przypisywane mu grzechy są zasadne.

- Pamiętajmy, że w 1939 roku Wielką Brytanią rządził Neville Chamberlain, zaś w 1946 roku Clement Attlee. Churchill nie miał wówczas realnego wpływu na brytyjską politykę - zauważał prof. Zbigniew Wawer. Historyk dodawał, że w czasie konferencji jałtańskiej Churchill miał najsłabszą pozycję z całej trójki przywódców koalicji antyhitlerowskiej. - Wielka Brytana była wówczas uzależniona od pomocy Amerykanów. Była ich klientem.
Tym, co Polacy mogą zawdzięczać Churchillowi jest, zdaniem prof. Wawera, doprowadzenie do układu Sikorski-Majski. - Choć był on dla nas niekorzystny politycznie, to dzięki niemu sowieckie łagry opuściły setki tysięcy Polaków.

***
Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzenie: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Aleksander Smoliński, prof. Zbigniew Wawer i prof. Michał Leśniewski.

Data emisji: 24.01.2015
Godzina emisji: 16.00

bch

Czytaj także

Winston Churchill: nietuzinkowy i kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 05:35
56 lat temu, 24 stycznia 1965 roku zmarł Winston Churchill, polityk i strateg, dwukrotny premier Zjednoczonego Królestwa, wybitny mówca, a także pisarz nagrodzony w 1953 roku literacką Nagrodą Nobla. W 2002 roku wygrał plebiscyt BBC na najwybitniejszego Brytyjczyka w historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrwać Polskę z rąk Stalina. Churchill myśli o III wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 21:00
Przygotowane w 1945 r. przez Wielką Brytanię plany operacji wojskowej przewidywały pięć wariantów działań militarnych przeciw wojskom sowieckim, łącznie z wojną totalną. Operację nazwano "Unthinkable", czyli "Nie do pomyślenia". – Zgodnie z nazwą plany rzeczywiście były nierealne w tamtym czasie – ocenił w Dwójce historyk dr Marcin Zaremba.
rozwiń zwiń