Dwójka – wyspa, która jest domem

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 21:04
– Pośród potwornego zgiełku medialnego jest takie miejsce, w którym my, słuchacze Dwójki, jesteśmy u siebie – mówił poeta Bronisław Maj w dniu 78. urodzin Programu 2 Polskiego Radia.
Audio
  • Wyspa, która jest domem. Bronisław Maj, Adam Woronowicz, Paweł Łysak i Adam Strug opowiadają, czym dla nich jest Dwójka
1 marca 2015 r. Program 2 Polskiego Radia skończył 78 lat
1 marca 2015 r. Program 2 Polskiego Radia skończył 78 latFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Pisarz wyznał, że słucha niemal wyłącznie Dwójki. – To jedno z ostatnich miejsc, w którym zostanie zostaje zachowana, zapisana, a także przekazana ku przyszłości nasza kulturowa tożsamość i nasz czas – powiedział. – To jedna z najważniejszych wysp pewnego archipelagu otoczonego żywiołem w ten czy inny sposób kulturze zagrażającym – dodał.

"Jesteśmy na miejscu" - rok temu ruszyło nowe multimedialne studio emisyjne Dwójki >>>

Także poeta i pieśniarz Adam Strug słucha Dwójki zawsze, gdy ma przy sobie odbiornik radiowy. Artysta oświadczył, że na Programie 2 Polskiego Radia może zawsze polegać. – Jeśli potraktować muzykę jako rzemiosło, w Dwójce kryteria merytoryczne w tym względzie są bardzo wyśrubowane. Jestem wdzięczny, że dokonuje się tu segregacji, bo w czasie słuchania nie jestem atakowany niczym, czego nie chciałbym słyszeć – mówił.

– Myślę, że to kanał, którego nie słucha się przypadkowo – zauważył z kolei filozof i reżyser teatralny Paweł Łysak. – Jest bardzo duża grupa odbiorców, która jest mocno związana z Dwójką i która Dwójki słucha przede wszystkim. Tak jak ja – powiedział. Zaś Adam Woronowicz stwierdził, że Dwójka na stałe wpisała się w atmosferę wielu domów. – To wspaniałe, że mimo rozwoju innych mediów Dwójka przetrwała, a jej audycje stają się kultowymi – mówił aktor, którego głos często gości na naszej antenie.

***

Tytuł audycji: Jesteśmy na miejscu
Przygotował:
Dawid Dziedziczak
Goście:
Bronisław Maj, Adam Woronowicz, Paweł Łysak i Adam Strug
Data emisji:
1.03.2015
Godzina emisji:
20.30

mc/fbi

Czytaj także

Dwójka, czyli jednorożce naprawdę istnieją

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 11:18
– W późnych latach nastoletnich moja przygoda z Dwójką została brutalnie przerwana – wspominała Ewa Winnicka, reporterka. Co ludzie polskiej kultury mówią na temat naszego Programu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z historii radiowej Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2012 12:53
O tym, jak odbudowywano po wojnie Polskie Radio i jak Dwójka zyskiwała programową odrębność, rozmawiano w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż do 1937 roku

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 13:45
Jak wyglądał świat w czasie, gdy powstawała Warszawa II, rozgłośnia stojąca u początków radiowej Dwójki? W sobotę proponujemy Państwu opowieści o tym, co działo się w poezji, teatrze i muzyce w 1937 roku.
rozwiń zwiń