X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sprawcy i ofiary. Jak Europa pamięta II wojnę światową?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 15:00
Sympozjum "Pamięć Europy" co roku prowokuje dyskusję setek przedstawicieli instytucji zajmujących się historią XX w. Tym razem rozmawiano o pamięci II wojny światowej.
Audio
  • Rafał Rogulski opowiada o Sympozjum "Pamięć Europy" (Magazyn europejski/Dwójka)
Historyk prof. Peter Haslinger, pisarz Martin Pollack i prof. Krzysztof Zamorski, historyk z UJ podczas Sympozjum Pamięć Europy w Wiedniu
Historyk prof. Peter Haslinger, pisarz Martin Pollack i prof. Krzysztof Zamorski, historyk z UJ podczas Sympozjum "Pamięć Europy" w WiedniuFoto: Marcin Oliva Soto/ENRS Archive

W dniach 11-13 maja 2015 r. w Wiedniu porównywano pamięć sprawców, ofiar, przegranych i pokonanych, także w kontekście XX-wiecznej sztuki. O trudnej i szlachetnej naiwności inicjatorów takiego dialogu opowiadał w Dwójce Rafał Rogulski, dyrektor Sekretariatu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

Rocznica zakończenia II wojny światowej stała się dobrą okazją do rozmowy na temat różnych sposobów istnienia tematu wojny w przestrzeni publicznej i kulturowej. Jak podkreślił Rafał Rogulski, wybór miejsca, w którym odbyło się wydarzenie, był nieprzypadkowy.

– W Austrii pokutuje mit pierwszej ofiary Hitlera – tłumaczył. – Dlatego wygłoszone podczas sympozjum słowa Prezydenta Austrii Heinza Fischera były przełomowe. Powiedział on wprost: "jesteśmy narodem ofiar i sprawców" – dodał.

Fischer tłumaczył, że Austriacy latami uważali się za ofiary II wojny światowej, wychodząc z założenia, że im więcej było wśród nich ofiar, tym mniej winnych. Byli wśród nich i tacy, którzy twierdzili, że naród austriacki jest bez winy, podkreślając, że "Anschluss przyszedł z zewnątrz", a "rozkazy były z góry".

Międzynarodowa dyskusja o trudnych i bolesnych sprawach, zderzenie różnych narracji narodowych z dążeniem do porozumienia - to zadania, którym nie sposób odmówić sensowności. A kiedy kończą się argumenty, warto odłożyć na bok kolejne tezy, uprzedzenia, konteksty lokalne i narodowe, by wybrać się do galerii i popatrzeć na prace Aliny Szapocznikow, Andrzeja Wróblewskiego czy Mirosława Bałki.

A jak o pamięci zapisanej w XX-wiecznej sztuce opowiedziała podczas Sympozjum Anda Rottenberg?

***

Prowadzi: Bartosz Panek

Data emisji: 24.05.2015

Godzina emisji: 13.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Magazyn europejski".

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stalin mordował Polaków jeszcze przed wojną

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 15:00
– W latach 1937-1938 zabito dziesięć razy więcej Polaków, niż rozstrzelano w Katyniu – mówił prof. Nikołaj Iwanow, autor książki "Zapomniane ludobójstwo".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Sosabowski. Wrobiony w klęskę pod Arnhem?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 15:00
- Ta bitwa miała być przepustką aliantów do serca Rzeszy, przez tereny rolnicze północnych Niemiec - mówił w Dwójce dr Daniel Koreś, historyk z oddziału IPN we Wrocławiu.
rozwiń zwiń