Krzysztof Kur: "Pieśni polskich powstań narodowych" to podsumowanie wielu lat pracy

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 17:00
- Te płyty, które teraz Polskie Radio wydało, to podsumowanie nie kilku, a kilkudziesięciu lat pracy. Tak naprawdę zaczęło się od tego, że Tadeusz Kaczyński - twórca Filharmonii Traugutta - wynajdował te utwory, potem układał z nich programy koncertowe, które myśmy przez wiele lat wykonywali - mówił w Dwójce jeden z szefów artystycznych projektu "Pieśni polskich powstań narodowych".
Audio
  • Polskie Radio wydało 5-płytowy album "Pieśni polskich powstań narodowych" (Wybieram Dwójkę)
.
.Foto: Polskie Radio

NIEPODLEGŁA 1200x660.jpg
Polska Niepodległa - serwis specjalny Polskiego Radia

Na 5-płytowym albumie znalazło się 60 utworów w opracowaniu znakomitego kompozytora i aranżera Włodzimierza Korcza. Są to pieśni powstania listopadowego, powstania styczniowego i powstania warszawskiego, pieśni legionowe i ułańskie oraz "Mazurek Dąbrowskiego" w różnych interpretacjach pochodzących z różnych okresów.

Wykonawcami wszystkich utworów na czterech pierwszych płytach jest Filharmonia im. Romualda Traugutta – zespół założony w 1983 roku przez śp. muzykologa Tadeusza Kaczyńskiego, stawiający sobie za cel upowszechnianie i kultywowanie polskich pieśni patriotycznych. Piąta płyta zawiera kilkadziesiąt wersji "Mazurka Dąbrowskiego" w historycznych nagraniach pochodzących z Archiwum Polskiego Radia.

Do udziału w nagraniach zaproszeni zostali zarówno soliści związani ze scenami operowymi, jak i reprezentanci muzyki popularnej. - Znajdziemy tu m.in. nagrania Olgi Pasiecznik, Roberta Gierlacha, Doroty Lachowicz, Justyny Stępień, Witka Żołądkiewicza, Andrzeja Lamperta. Z drugiej strony są również dwie bardzo znane piosenkarki: Alicja Majewska i Dorota Osińska - wymieniał Krzysztof Kur.

W jaki sposób album "Pieśni polskich powstań narodowych" zachęca do śpiewania patriotycznego repertuaru? O tym w nagraniu audycji, w której usłyszeć można było wersję "Mazurka Dąbrowskiego" z 1901 roku w wykonaniu Stanisława Bolewskiego.

***

Rozmawiała: Justyna Piernik

Goście: Krzysztof Kur (dyrektor Polskiej Orkiestry Radiowej, Filharmonia im. Romualda Traugutta), Monika Mandau (Agencja Muzyczna Polskiego Radia), Anna Rutkowska (reżyser dźwięku)

Data emisji: 20.11.2018

Godzina emisji: 16.30

pg/jp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Roxanna Panufnik: tym utworem chciałam podsumować więź z Polską

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 18:44
- Polska celebruje w tym roku stulecie odzyskania niepodległości, z kolei ja również obchodzę prywatny jubileusz – swoje 50. urodziny - i dlatego chciałam skomponować utwór, który podsumuje moją więź z Polską, jej kulturą muzyczną, który podkreśli moje polskie korzenie - mówiła brytyjska kompozytorka, córka Andrzeja Panufnika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niepodległość". Premiera unikatowego filmu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 15:35
- Jest tu około 70 minut materiału nowego, dotychczas nieoglądanego - podkreślał producent Mirosław Bork, opowiadając o filmie dokumentalnym "Niepodległość", który 12 listopada będzie miał swoją uroczystą premierę.
rozwiń zwiń