"Kosmogonik". Stanisław Lem i Daniel Mróz w animacji 2D/3D

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 17:00
- Prace Daniela Mroza były dla nas bardzo ważnym punktem wyjścia, są na bardzo wysokim poziomie i bardzo trudno je przenieść do świata wirtualnego, żeby zachować klimat, który w nich panuje - mówił o animacji "Kosmogonik" jej reżyser Paweł Szarzyński.
Kosmogonik (reż. Paweł Szarzyński)
"Kosmogonik" (reż. Paweł Szarzyński)Foto: materiały prom.

Posłuchaj
09:49 [ PR2]PR2 (mp3) 25 czerwiec 2020 16_30_29.mp3 Paweł Szarzyński o animacji "Kosmogonik" (Wybieram Dwójkę)

"Kosmogonik" to jeden z 23 projektów z całego świata, które zostaną zaprezentowane podczas sesji pitchingowej oraz spotkań 1-on-1 z najważniejszymi partnerami, koproducentami, dystrybutorami oraz kuratorami wystaw z branży XR. - Cannes XR Development Showcase jest to rodzaj marketu, miejsca spotkań dla ludzi związanych z przemysłem rozrywkowym, związanym z rzeczywistością rozszerzoną, czyli wirtualną - tłumaczył w programie "Wybieram Dwójkę" Paweł Szarzyński.

Film polskiego twórcy powstał na bazie opowiadania Stanisława Lema "Uranowe uszy" i inspirowany jest rysunkami Daniela Mroza z książki "Bajki robotów". To projekt animacji 2D/3D dedykowany technologii VR. - Stanisław Lem był zawsze bardzo ważnym twórcą w moim życiu i bez względu na to, ile miałem lat, jego prace literackie zawsze się przetaczały przez moje życie - opowiadał reżyser. - Ten film, to na pewno hołd. Zbliża się 100. rocznica urodzin Stanisława Lema (12.09.2021) i w przyszłym roku planujemy premierę naszej animacji - zaznaczył.

Czytaj także:

W świadomości czytelników grafik Daniel Mróz, przez lata współpracujący ze Stanisławem Lemem, to niedościgniony wzór, który poruszył wyobraźnię tysięcy czytelników. - Kiedy słyszymy Lem, widzimy prace Mroza, kiedy mówimy Mróz, myślimy o współpracy z Lemem - podkreślił gość programu.

Będąca na etapie realizacji animacja "Kosmogonik" narodziła się jako obraz właśnie dzięki ilustracjom z książek Lema. - Poddaliśmy prace pana Daniela głębszej analizie. Chcieliśmy wyekstrahować z nich esencję i zbudować dużo większy świat na potrzeby naszej animacji - opowiadał Paweł Szarzyński.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Paweł Szarzyński (reżyser)

Data emisji: 25.06.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

"Solaris" - nielubiane dziecko Lema i Tarkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 05:40
20 marca 1972 roku odbyła się premiera filmu "Solaris" w reżyserii Andrieja Tarkowskiego, na podstawie powieści Stanisława Lema. Współpraca Polaka i Rosjanina jednak do łatwych nie należała i nie chodziło tu jedynie o odwieczne napięcie, które w tym czasie szczególnie dzieliło oba narody, choć o to również.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino silniejsze od wirusa. Program tegorocznego festiwalu w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 02:21
W Paryżu ogłoszono program tegorocznej edycji festiwalu filmowego w Cannes. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń światowej kinematografii. Nie odbędzie się ono jednak w tradycyjnej formie ze względu na pandemię COVID-19. Kina we Francji pozostaną zamknięte do końca czerwca.
rozwiń zwiń