"Szpule" grasują po Zambrowie!

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 17:09
Ludzie mówili, że w Zambrowie młodzi mężczyźni muszą się strzec – robotnice z Zakładu Przemysłu Bawełnianego ponoć prowadziły się nie najlepiej. Ile jest prawdy w jednej z najbardziej pikantnych legend PRL-u?
Audio
Fragment plakatu Pierwsza kobieta w Kosmosie. Muzeum Erotyki w Warszawie
Fragment plakatu "Pierwsza kobieta w Kosmosie". Muzeum Erotyki w WarszawieFoto: materiały promoyjne

Zambrów – miasteczko w północno-wschodniej Polsce, leżące na trasie Warszawa-Białystok – w latach 50. XX wieku liczył zaledwie około 3,5 tysiąca mieszkańców. Nadzieją dla tego spokojnego (albo po prostu: prowincjonalnego) miejsca miały być Zakłady Przemysłu Bawełnianego – wielka inwestycja planu sześcioletniego, jedna z najważniejszych w tym czasie. Kombinat powstał, miasto zaczęło się rozwijać, ale zmiany w przemyśle pociągnęły za sobą również rewolucję w strukturze lokalnej społeczności, a w konsekwencji – w obyczajowości. Oto bowiem do sennego miasteczka zaczęły napływać młode, niezamężne oczywiście, kobiety…

– Obyczajowość ówczesna mówiła jasno: dziewczyna powinna być pilnowana na każdym kroku – przypomniał w Dwójkowej audycji z cyklu "Za kurtyną PRL-u" dr Andrzej Zawistowski z IPN-u, autor książki o zambrowskich zakładach. A tu nagle pojawia się bardzo dużo młodych kobiet, niepilnowanych przez rodziców, mieszkających we wspólnym domu, zarabiających swoje pieniądze. – Chciały one oczywiście złapać dobrego męża, nie wracać do swych wiosek, urządzić się jakoś – opowiadał historyk, wyjaśniając, jak narodziła się legenda o niemoralnie prowadzących się robotnicach. Otóż w rozumieniu mieszkańców Zambrowa – zwłaszcza szacownych matek młodych zambrowianek, zaniepokojonych rosnącą konkurencją – pracownice Kombinatu używały w swoich matrymonialnych pościgach niecnych metod. Plotka mówiła nawet o gwałtach na nieświadomych zagrożeń mężczyznach…

Ile prawdy jest w tej legendzie? Czy, jak wówczas obraźliwe mówiono, "szpule" rzeczywiście grasowały po Zambrowie? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, jaką z dr.  Andrzejem Zawistowskim przeprowadzili Agata Kwiecińska i Michał Nowak. Dowiemy się również m.in., jaki był ówczesny kanon moralności robotnicy, czy też: jakie metody stosował system by, mimo wszystko, wychowywać i chronić przyszłe przodowniczki.

W dwóch kolejnych rozmowach Dwójkowej audycji o erotyce w PRL-u: o "rycerzach nocy i ich damach", czyli prostytucji w Polsce Ludowej (opowiadał dr Marcin Zaremba) oraz o o PRL-owskim symbolu seksu - Kalinie Jędrusik (opowiadał Dariusz Michalski). Zapraszamy!

Czytaj także

Wódka, Lenin i PZPR

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2012 15:00
"Za kurtyną PRL-u" to nowy cykl audycji, w którym autorzy starają się spoglądać za kulisy wydarzeń społecznych i kulturalnych minionej, wciąż jednak tkwiącej w nas epoki. W pierwszym odcinku poznajemy zakulisowe mechanizmy funkcjonowania PZPR oraz główne narzędzie komunistycznej propagandy – prasę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gra w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 17:14
W piątkowym "Poranku" rozmawialiśmy o piłce nożnej w PRL-u oraz o tym, jak okupanci wyobrażali sobie nowy Kraków.
rozwiń zwiń