Polska Podziemna to nie tylko AK

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 14:53
- Polskie Państwo Podziemne nie ograniczało się do walki zbrojnej, była to próba przygotowania się do rządzenia po zakończeniu wojny – przekonywał w "Poranku Dwójki” dr Janusz Baster.
Audio
  • Dr Janusz Baster i Grzegorz Jeżowski z Muzeum Historii miasta Krakowa
Członkowie Sztabu Kedywu w czasie powstania warszawskiego: od lewej Jan Mazurkiewicz Radosław, Wacław Chojna Horodyński, nieznany powstaniec i Stanisław Wierzyński Klara
Członkowie Sztabu Kedywu w czasie powstania warszawskiego: od lewej Jan Mazurkiewicz "Radosław", Wacław Chojna "Horodyński", nieznany powstaniec i Stanisław Wierzyński "Klara"Foto: wikipedia/Jarekt

Jego zdaniem tematy związane z Państwem Podziemnym są stosunkowe rzadko poruszane, a historykom łatwiej zajmować się czynem zbrojnym Polaków w czasie okupacji niż aspektem organizacyjnym.

- Walka była bardzo ważna, ale rzeczą zdumiewającą, ewenementem w Europie była próba doprowadzenia tego, żeby państwo przetrwało w swoich strukturach – poinformował dr Janusz Baster.

W Programie Drugim Polskiego Radia tłumaczył, że było to tajne struktury państwa polskiego, istniejące w czasie II wojny światowej, podlegające Rządowi RP na uchodźstwie. Dążono do tego, żeby wtedy, gdy dojdzie do zakończenia wojny, strona polska weszła z programami, ludźmi i wykształconymi kadrami przygotowanymi do rządzenia w nowej rzeczywistości.

Zobacz serwis specjalny - II wojna światowa >>>

Grzegorz Jeżowski, z Muzeum Historii miasta Krakowa, przypominał o zamachach na niemieckich dowódców w tym mieście, które nie doszły do skutku. Wskazywał na niski stopień znajomości historii w szczególności przez młode pokolenie.

Dodał, że dużo wiedzy dostarczają terenowe gry historyczne powiązane z historią okupacji.

Dr Janusz Baster mówił, że małe są szanse na to, by w szkole więcej mówiono o Państwie Podziemnym, gdyż coraz mniej jest zajęć z historii.

Program poprowadził Marcin Majchrowski.

Czytaj także

63 dni walki o honor i godność

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 06:00
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji. Mija 68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żołnierze wyklęci

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 06:00
70 lat temu powstały Narodowe Siły Zbrojne - formacja niebywale skrzywdzona, której przypisano tzw. gębę współudziału z Niemcami, co jest kompletnie nieprawdziwe - mówi historyk Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekcje historii i patriotyzmu. Dni Pamięci Pawiaka

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 10:01
Na cztery dni 25-29 września zaplanowano między innymi, prezentacje w muzeum, spotkania z więźniami Pawiaka oraz uroczysty koncert.
rozwiń zwiń