Katarzyna Popowa-Zydroń: najlepiej gra mi się przed studentami

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 17:00
– Niezbyt dobrze znoszę estradowy stres. Najbezpieczniej czuję się wśród uczniów, jestem wtedy najbardziej otwarta – mówiła pianistka i pedagog prof. Katarzyna Popowa-Zydroń.
Audio
  • Katarzyna Popowa-Zydroń: najlepiej gra mi się przed studentami (Five o'clock/Dwójka)

– Sytuacja jeden na jeden podczas lekcji stwarza pewną intymność i mam poczucie, że wtedy gram najlepiej – wyznała artystka. – Oczywiście mam wielką ochotę dzielić się muzyką, którą mam w sobie, ale ten kontakt jest najpełniejszy, gdy jestem ze studentami. Poza tym rozumieją oni najmniejsze detale, które w koncertowym wykonaniu nie zawsze docierają do każdego odbiorcy – tłumaczyła.

Z pewnych powodów prof. Katarzyna Popowa-Zydroń nie rezygnuje jednak z występów na estradzie. – Uważam, że nie mogłabym dobrze służyć uczniom, gdybym nie konfrontowała się z tym stresem, który oni także przeżywają. Trzeba im powiedzieć, jak sobie z tym poradzić – mówiła.

Pianistka, która od ponad dwóch dekad prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a od 2015 r. jest przewodniczącą jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, opowiadała w Dwójce o pracy ze studentami oraz m.in. o tym, dlaczego do dziś cieszy się, że nie weszła do finału Konkursu Chopinowskiego w 1975 r.

***

Tytuł audycji: Five o'clock

Prowadzi: Agata Kwiecińska

Goście: Katarzyna Popowa-Zydroń (pianistka, pedagog), Michał Szymanowski, Jakub Kuszlik i Adam Kałduński (studenci Katarzyny Popowej-Zydroń)

Data emisji: 3.06.2017

Godzina emisji: 17.00

mc/jp

Czytaj także

Elżbieta Tarnawska, Chopin i wybór nie własny

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 13:00
- W szkole muzycznej uważano mnie za dziecko bardzo zdolne, ja nigdy nie miałam poczucia, że jestem nadzwyczajna. Gdy przyszedł moment wyboru drogi, zadecydowali za mnie rodzice - mówi pianistka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jest rzecz, której oboista nie pozwoli dotknąć nikomu"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 15:00
- Stroik to dusza oboju i musi pozostawać pod pełną kontrolą muzyka – mówił w Dwójce Marek Niewiedział. Oboista przeprowadził w Dwójce pokazową lekcję gry na tym instrumencie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komu Anna Radziejewska odradza zawód śpiewaka?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 14:48
- Na poziomie egzaminu wstępnego zwracam uwagę, czy głos i osoba są interesujące - mówiła w audycji "Five o'clock" ceniona śpiewaczka, która prowadzi klasę śpiewu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
rozwiń zwiń