Jarosław Thiel: złota era nagrań muzyki dawnej już minęła

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 20:30
- Pierwszy mój koncert na wiolonczeli opatrzonej jelitowymi strunami odbył się blisko 20 lat temu. Od tego czasu miłośników i adeptów muzyki dawnej przybyło, ale ilość sprzedanych płyt stale maleje – mówił gość Dwójki.
Audio
  • Jarosław Thiel. Wirtuoz barokowej wiolonczeli (Five o'clock/Dwójka)

- Kiedy rozpoczynałem studia, musiałem wyjechać do Berlina, bo w Polsce nie było klasy wiolonczeli barokowej. Dziś muzyka dawna ma swoje wydziały, zakłady i klasy w szkołach muzycznych. Ale ten rozwój przypada na czasy, kiedy na świecie zmieniają się warunki jej funkcjonowania opartego o rynek płytowy. Złota era już minęła. Dziś najlepsi wykonawcy osiągają pułap opłacalności produkcji swych nagrań – mówił Jarosław Thiel.

Gość programu "Five o'clock" wystąpił w Studiu im. Władysława Szpilmana wraz ze swoimi studentami z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jaką widzi dla nich przyszłość? - Nie możemy pójść tą drogą sprzed lat. Szukamy nowych pomysłów dla muzyki dawnej, jej nauczania i koncertowego wykonawstwa - powiedział znakomity barokowy wiolonczelista, szef Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, z którym w dalszej części audycji zastanawialiśmy się, czym jest wykonawstwo historycznie poinformowane.

***

Tytuł audycji: Five o'clock

Prowadzi: Agata Kwiecińska

Gość: Jarosław Thiel (muzyk)

Data emisji: 18.11.2017

Godzina emisji: 17.00

mko/bch

Czytaj także

Katarzyna Popowa-Zydroń: najlepiej gra mi się przed studentami

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 17:00
– Niezbyt dobrze znoszę estradowy stres. Najbezpieczniej czuję się wśród uczniów, jestem wtedy najbardziej otwarta – mówiła pianistka i pedagog prof. Katarzyna Popowa-Zydroń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawna Hiszpania z zespołem Jacaras

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 19:10
W "Five o'clock" spotkaliśmy się z prof. Piotrem Zaleskim, który od wielu lat prowadzi klasę gitary klasycznej w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perkusyjna (r)ewolucja wg prof. Stanisława Skoczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 12:00
Gościem audycji był profesor, który wykształcił wielu znakomitych perkusistów i wprowadził do świata polskiej perkusji liczne nowości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arkadiusz Krupa. Na przekór babci, oboistą został

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 11:00
- Dlaczego gram na oboju? Moja babcia umiała grać na fortepianie i jej uwagi na temat mojej uczniowskiej gry bardzo mnie peszyły. W końcu więc wybrałem sobie instrument, na którym się babcia nie zna - powiedział w Dwójce Arkadiusz Krupa.
rozwiń zwiń